Nową, bardzo atrakcyjną formę zwiedzania udostępniono w romańskim kościele pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej. To możliwość wirtualnego „spaceru” z użyciem googli 3D. Zwiedzający mogą zobaczyć dzięki temu, jak wyglądała świątynia, gdy był w niej ołtarz, a malowidła ścienne były dobrze widoczne.

– Zakończyliśmy już wszystkie prace związane z realizacją partnerskiego projektu gminy Świerzawa z czeską Chrastavą, pn. „Przybliżenie i promocja dziedzictwa kulturowo – przyrodniczego Świerzawy i Chrastavy”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa – informuj beneficjent, Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Świerzawie.- Stworzyliśmy niezwykłą aplikację – wirtualny spacer po Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Świerzawie i zakupiliśmy 6 par gogli VR do jego odtwarzania. Wirtualny spacer to prezentacja połączonych ze sobą zdjęć w taki sposób, by oddać wrażenie rzeczywistości, a wszystko to w pełnym zakresie 360 stopni.

Najciekawsze jednak, że w aplikacji cyfrowo zwizualizowano także najcenniejsze elementy kościoła – średniowieczne freski i polichromie, obecnie słabo widoczne gołym okiem (zrekonstruowane i częściowo zaaranżowane przez konserwatora z ASP w Krakowie) oraz gotycki ołtarz (obecnie w poznańskim kościele św. Marcina).

Gogle będą udostępniane bezpłatnie w kościele w godzinach jego otwarcia.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela i św. Katarzyny Aleksandryjskiej (obecnie muzeum) należy do najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w regionie, a także jest jednym z najstarszych zabytków architektury romańskiej w Polsce. Jest przykładem niemal niezmienionej w bryle świątyni późnoromańskiej. Pochodzi z połowy XIII wieku. W czasach najnowszych kościół niszczał aż do lat 50-tych, kiedy wywieziono część wyposażenia (m.in. ołtarz do Poznania, malowidła do Muzeum Regionalnego w Jaworze i na ASP, obraz na desce Tron Łaski do Muzeum Narodowego we Wrocławiu). W połowie lat 70 kościół objęto ochroną konserwatorską. Od 2003 r. jest dostępny dla turystów, którzy mogą zobaczyć w nim unikatowe, średniowieczne polichromie, kamienne renesansowe epitafia, portale z piaskowca w stylach romańskim, gotyckim i renesansowym.

Kościół jest dostępny dla zwiedzających:

– od kwietnia do września:

od poniedziałku do czwartku w godz.: 10.00 – 16,00

od piątku do niedzieli w godz.: 10.00 – 18.00

– poza sezonem po wcześniejszym umówieniu telefonicznym

Fot. CKSiT Świerzawa

2 komentarze

  1. Kiedy zostaną podjęte działania by wywiezione z Dolnego Śląska zabytki wróciły na swoje pierwotne miejsce?

  2. Eugeniusz Braniewski Odpowiedź

    Poszukuję dokumentów dotyczących Regionu, w związku z czym mam następujące pytanie: czy wywieziony do Poznania ołtarz był pod wezwaniem Wszystkich Świętych? Takie wezwanie znalazłem pod r. 1388. Pozdrawiam.
    Eug. Braniewski [www.leoriana.pl]

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.