W nocy Rosja zaatakowała Ukrainę. Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy. – Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – poinformował prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski. I ogłosił stan wyjątkowy w całym kraju.

Władimir Putin ogłosił w nocy rozpoczęcie operacji wojskowej w Donbasie. – Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko – powiedział.

Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że sił zbrojne tego kraju atakują infrastrukturę wojskową Ukrainy, jej obiekty lotnictwa, obrony przeciwlotniczej i lotniska wojskowe. Armia używa – według ministerstwa – broni o wysokiej precyzji.

Ministerstwo obrony zapewniło także, że „ludności cywilnej nic nie grozi”.

Tymczasem korespondenci donoszą o ostrzałach i wybuchach w wielu miastach Ukrainy: Kijowie, Charkowie, Odessie. Pojawiły się też informacje o strzałach w okolicach Boryspila pod Kijowem, gdzie znajduje się lotnisko.

Rzecznik polskiego rządu Piotr Müller poinformował o wydaniu dyspozycji do naszego stałego przedstawiciela Polski przy NATO o złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, a dotyczącego wspólnego spotkania i monitorowania sytuacji potencjalnego, ale rzeczywistego zagrożenia naruszenia granic NATO.

– Przed chwilą pan ambasador w Brukseli złożył taki wniosek do Sekretarza Generalnego NATO wspólnie z grupą sojuszników – dodał.

Przed godz. 6 z prezydentem Zełenskim rozmawiał prezydent Andrzej Duda. Na Twitterze napisał:

Doszło do rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej skala jest najprawdopodobniej szeroka. To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wykluczyła się z międzynarodowej wspólnoty.

Do tematu będziemy wracali.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.