Dziś (środa 27 kwietnia) o godz. 8 Rosja wstrzymuje dostawy gazu do Polski – poinformował Gazprom. To zapowiadana reakcja Rosjan na odmowę polskiego rządu płacenia za gaz rublami.

Pod koniec marca – przypomnijmy – Władimir Putin podpisał dekret, który zagranicznym kontrahentom z państw „nieprzyjaznych” nakazuje od 1 kwietnia płacić za gaz w rublach. – W przeciwnym wypadku realizacja kontraktów będzie wstrzymana – oświadczył wtedy Putin.

Zachodnie firmy i rządy zgodnie odrzuciły to żądanie, podkreślając, że kontrakty przewidują rozliczenia w dolarach lub euro. Polska, tak jak inne kraje Unii Europejskiej, również odrzuciła żądanie Moskwy.

PGNiG-e i Gaz-System uspokajają, że dostawy gazu do obiorców nie są zagrożone. Obie spółki zapewniają, że są przygotowane na różne scenariusze, infrastruktura przesyłowa działa bez zakłóceń, a magazyny są zapełnione w blisko 80 proc.

„Krajowy system przesyłowy jest zasilany na bieżąco za pomocą także innych wejść do systemu gazowego, zatłaczane są podziemne magazyny gazu, a przesył paliwa do odbiorców jest realizowany zgodnie z bieżącym zapotrzebowaniem” – czytamy w komunikacie spółki.

Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, oświadczyła na Twitterze, że „Od lat skutecznie uniezależnialiśmy się od Rosji. Nasze magazyny są napełnione w 76 procentach. Nie zabraknie gazu w polskich domach”.

Piotr Naimski Gaz-System realizuje bowiem strategię dywersyfikacji źródeł dostaw gazu i wariant zakładający odcięcie dostaw rosyjskich był przygotowywany.

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej, podczas wtorkowej konferencji prasowej podkreślił, że Polska jest przygotowana na odcięcie rosyjskiego gazu.

– Jeżeli to będzie konieczne, jeżeli taka decyzja zapadnie, jesteśmy w stanie odciąć się od tych dostaw w każdym momencie. Jesteśmy też gotowi na działania strony rosyjskiej, która ewentualnie brałaby pod uwagę przerwanie dostaw – powiedział. I podkreślił, że Polska nie zapłaci Rosji za gaz w rublach.

— Jesteśmy gotowi na pełną niezależność od rosyjskich surowców — powiedziała minister Anna Moskwa.

Naimski zapewnił także, że wszyscy odbiorcy gazu w Polsce będą go otrzymywać w dotychczasowej wielkości.

Dodajmy, że rosyjski gaz przestał płynąć również na Litwę.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.