Legion Wolna Rosja. Tak ma się nazywać specjalna jednostka wojskowa, która zostanie wysłana przeciwko rosyjskiej armii. Stworzą ja obywatele tego kraju.

To nie jedyna zagraniczna pomoc wojskowa dla Ukrainy. Do walki zgłosiło się już wielu ochotników z krajów zachodnich. Są wśród nich m.in. Amerykanie, Brytyjczycy a także Polacy i Białorusini. To zazwyczaj byli żołnierze, którzy swoje umiejętności wykorzystują, walcząc przeciwko Rosji.

Teraz jednak do ukraińskiej armii wstępują Rosjanie. Żeby stworzyć Legion Wolna Rosja i walczyć przeciwko Rosji. Takie informacje podał ukraiński wywiad wojskowy. Do walki zgłosiło się już ponad 100 Rosjan.

Z przekazanych informacji wynika, że ochotnicy są szkoleni w obsłudze wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych NLAW. Jak podaje strona ukraińska, Rosjanie chcą ruszyć do walki przeciwko „kadyrowcom”. To czeczeńskie oddziały służące w rosyjskiej armii.

Skąd wziął się legion cudzoziemski w Ukrainie?

Tak rząd Ukrainy zareagował na trudną sytuację, w jakiej znalazły się wspierając ją państwa: wejście na jej teren oznaczałby wojnę z Rosją. Dlatego z myślą o przyciągnięciu obcokrajowców, którzy zechcą wspierać jego kraj brutalnie zaatakowany przez Rosjan, prezydent Wołodymyr Zełenski ogłosił utworzenie legionu cudzoziemskiego.

Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Na apel odpowiedzieli – poza mieszkającymi za granicą Ukraińcami – m.in. Brytyjczycy, Niemcy i Amerykanie. Wśród zgłaszających się byli m.in. doświadczeni żołnierze, którzy brali udział w trudnych operacjach wojskowych, m.in. w Iraku.

Bunt?

Z kolei rzecznik prasowy polskiego ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn podał we wtorek, że zgodnie z informacjami medialnymi 8 żołnierzy z obwodu kaliningradzkiego odmówiło wykonania rozkazów. Obawiali się wysłania na wojnę. 

„Rosja szuka możliwości zwiększenia intensywności działań przeciwko Ukrainie, m.in. szukając nowych żołnierzy. Coraz więcej jednostek wie jednak, co naprawdę Rosja robi przeciwko Ukrainie” – napisał Żaryn na Twitterze.

Niedawno sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych poinformował, że w rejonie miasta Ochtyrka w obwodzie sumskim około 300 rosyjskich żołnierzy odmówiło wykonania rozkazu prowadzenia działań wojennych.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.