W ostatni weekend Rosjanie zorganizowali w obwodzie kaliningradzkim ćwiczenia wojskowe. Eksperci uspokajają: to pokaz siły, żeby postraszyć Polaków.

— Poderwali 20 samolotów: Su-24 i Su-27, które ćwiczyły ataki pozorowane na cele naziemne — powiedział „Gazecie Olsztyńskiej” Tadeusz Baryła z Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego. — Nie przywiązywałbym do tego większej wagi.

Tę opinię podziela generał Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. — Informację o ćwiczeniach w obwodzie podała rosyjska agencja Interfax. Nasze media to podchwyciły i straszą Polaków. I o to chodzi Rosjanom, żebyśmy się bali. To propaganda — podkreślił generał Skrzypczak w rozmowie z „Gazetą Olsztyńską”.

I dodał: — Przestańmy się bać, bierzmy przykład z Ukraińców, którzy się nie boją i walczą!

Czy sankcje, które Zachód nakłada na Rosję, mogą się okazać czynnikiem odstraszającym?

— Wprawdzie Rosjanom w obwodzie kaliningradzkim żyje się nieco gorzej, ale żeby to była bieda, to tak bym tego nie ujął — powiedział GO Tadeusz Baryła. —  Zaopatrzenie obwodu kaliningradzkiego przez terytorium Litwy wciąż jest niezagrożone — choć towary będą gorszej jakości, nie będą to artykuły z Europy, np. pomidory z Turcji, które w obwodzie kaliningradzkim były tańsze niż u nas w dyskoncie. Teraz to się skończy. Czas, żeby Rosjanie odczuli skutki wojny, a nawet ponieśli jej konsekwencje. Tylko to jeszcze potrwa, a te skutki będą widoczne, jak skończą się zapasy w magazynach — choć sami Rosjanie uważają, że jakoś przeżyją, bo zaraz zaczną sadzić kartofle.

News4Media/fot. Pixabay

1 Komentarz

  1. Nie wiem po co Ukraińcy wszczęli tę wojnę, ale umierają tysiącami, kraj ulega rujnacji, kraje ościenne robią na tym biznes i się śmieją. Stąd moje pytanie, skąd wam przyszło do głowy, że Ukraińcy mogą być wzorem ????

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.