Dziś (piątek 18 marca) słychać było co najmniej trzy silne eksplozje – podała stacja telewizyjna Ukraina 24. Celem prawdopodobnie było lotnisko.

„Z mnóstwa niepotwierdzonych jeszcze przez władze informacji i filmów wynika, że rosyjskie rakiety dosięgły dziś około 6:30 Lwów. W mieście było słychać trzy eksplozje, a celem było lotnisko, nad którym unoszą się w tej chwili kłęby dymu” – informuje obecny na miejscu reporter Radia ZET Maciej Bąk.

Pokojowa Nagroda Nobla dla Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy

Tymczasem do Norweskiego Komitetu Noblowskiego trafił list otwarty z apelem. Jego autorami jest grupa europejskich polityków, którzy chcą zgłosić prezydenta Ukrainy do Pokojowej Nagrody Nobla.

Termin zgłaszania kandydatów do tej nagrody upłynął z końcem stycznia. To jednak zdaniem autorów listu – jak czytamy w portalu RMF24 – nie jest specjalna przeszkoda. W swoim liście do Norweskiego Komitetu Noblowskiego zaapelowali o przedłużenie, a tym samym otwarcie zamkniętej już procedury nominacji do Pokojowej Nagrody Nobla do 31 marca. To umożliwi zgłoszenie kandydatury prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i narodu Ukrainy.

„Jesteśmy świadkami odwagi narodu ukraińskiego, który oparł się wojnie wytoczonej im przez Federację Rosyjską. Odważne kobiety i dzielni mężczyźni z Ukrainy walczą o zachowanie demokracji i samorządności. Od oporu demokratycznie wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego do człowieka ze łzami w oczach żegnającego się z rodziną, by walczyć o swój kraj. Ludzie w całym kraju stawiają opór autorytarnym siłom. Uważamy, że nadszedł czas, aby pokazać narodowi Ukrainy, że świat jest po ich stronie” – czytamy w liście polityków europejskich.

Jak przypomina RMF24, w lutym pięcioosobowy Komitet Noblowski rozpoczął ocenę złożonych wniosków i prace nad przygotowaniem listy kandydatów. Potrwa to do jesieni.

Autorzy listu podkreślają jednak, że w tym przypadku złamanie reguł byłoby uzasadnione, biorąc pod uwagę skalę poświęceń Ukraińców walczących o prawa człowieka i pokój. 

Autorami listu jest 36 polityków z Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Estonii, Bułgarii, Rumunii i Słowacji. List jest otwarty do podpisania przez polityków do 30 marca.

Laureaci pokojowej nagrody Nobla z ostatnich lat

2010: Liu Xiaobo, Chiny

2011: Ellen Johnson-Sirleaf i Leymah Gbowee, Liberia

Tawakkul Karman, Jemen

2012: Unia Europejska

2013: Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej, Holandia

2014: Malala Yousafzal, Pakistan

2015: Tunezyjski Kwartet na rzecz Dialogu Narodowego, Tunezja

2016: Juan Manuel Santos, Kolumbia

2017: Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej, Szwajcaria

2018: Denis Mukwege, Kongo

Nadia Murad, Irak

2019: Abiy Ahmed Ali, Etiopia

2020: Światowy Poziom Żywnościowy, Włochy

2021: Maria Ressa, Filipiny

Dmitrij Muratow, Rosja

2022: ?

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.