290 mln euro zainwestowało rosyjskie przedsiębiorstwo TN International w budowę fabryki wełny mineralnej Tehnonicol w Wykrotach, na terenach Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości. Spółka zapowiada kolejne inwestycje.

Przedwczorajsza inauguracja działalności fabryki miała oficjalny charakter, ale produkcja realizowana jest już od kilku miesięcy. Jednak dopiero przy okazji otwarcia spółka i strefa poinformowały o inwestycji, możliwościach fabryki i zamierzeniach inwestora.

Fabryka wełny mineralnej w Wykrotach  to pierwszy zakład firmy w Polsce i jedna z największych inwestycji w historii spółki. Fabryka, zbudowana na terenie o powierzchni 20 hektarów planuje na początek produkcję na poziomie 90 tys. ton wełny mineralnej rocznie, a w dalszej perspektywie nawet 1,3 mln m sześciennych. Polska jest siódmym krajem obok Rosji, Białorusi, Litwy, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec, w którym TECHNONICOL ma zakłady produkcyjne. Koszt inwestycji w Polsce wyniósł 65 mln euro czyli około 290 mln zł.

Planowany obrót zakładu w pierwszym roku działalności w Polsce ma wynieść 25-30 mln euro. Do 2023 roku ten wskaźnik ma  wzrosnąc do 45 mln euro.

Nowy zakład w Wykrotach na Dolnym Śląsku dostarcza pełną gamę asortymentu –  zarówno produkty ogólnobudowlane do izolacji poddaszy czy ścian działowych, jak i wełny do elewacji wentylowanych, ocieplanych metodą ETICS czy izolacji dachów płaskich. 

Fabryka w Wykrotach jest w pełni samowystarczalna i bezodpadowa. Powstałe odpady są przetwarzane i wykorzystywane w dalszej produkcji, np. pył z formatowania płyt czy formacji włóknistych z rozwłókniarki jest wykorzystywany do produkcji brykietów. Wydajność brykieciarni wynosi 180 ton na dobę. Stosowane są także systemy dopalania gazów oraz liczne filtry, aby wyemitować jedynie minimalne ilości zanieczyszczeń. W fabryce pracuje 167 pracowników. Wełna z Wykrot trafia nie tylko do polskich ale i  zagranicznych klientów w Czechach, Niemczech, Austrii oraz Słowacji.

Spółka zapowiada kolejna inwestycję – budowę zakładu produkującego membrany polimerowe, materiały używane do hydroizolacji dachów, basenów, fundamentów, garaży podziemnych i innych obiektów użytkowych.

– Już zainwestowaliśmy w to przedsięwzięcie 45 mln zł, a docelowo będzie to około 126 mln zł. Uruchomienie zakładu planujemy na koniec 2022 lub początek 2023 roku – zapowiedział Siergiej Kolesnikow współwłaściciel firmy.

Przyznał też, że Wykroty lokalizacyjnie wygrały z Czechami i Niemcami. Zadecydowały lepsze warunki inwestycyjne (odliczenia podatkowe), dobre przygotowanie terenów SKSSEMP i dostęp do surowców, przede wszystkim bazaltów i dolomitów.    

To pierwsza od ponad 20 lat tak duża rosyjska inwestycja przemysłowa w Polsce.    

Fot. KSSEMP

4 komentarze

  1. Ale żeby zrobić taką literówkę w tytule? Czy wszystkie gazety obecnie rezygnują z usług edytorów? Bo tobnie tylko jeden przypadek, a część szerszego trendu

  2. A my inwestujemy w kościoły,religia zamiast chemii i fizyki.za 5 lat będziemy wyrobnikami całego świata.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.