Prawie 100 mln zł ma kosztować odbudowa uzdrowiskowych funkcji Czerniawy-Zdroju. Burmistrz Świeradowa zapowiada rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych. Na początek powstanie deptak uzdrowiskowy.

– 16 mln zł na „salon miejski” w Czerniawie-Zdroju. Za chwilę ruszamy z budową drugiego deptaka uzdrowiskowego w ❤️Świeradowie-Zdroju. Cel projektu to odbudowa strefy A uzdrowiska Czerniawa-Zdrój. A będzie to: 1500 m komfortowej nawierzchni, 45 000 m kw. odnowionych parków uzdrowiskowych, aranżowany strumień górski z fontanną, pogodynka, tężnia solankowa, otwarcie na płynący Czarny Potok, stylowe klimatyczne oświetlenie, górska strefa wypoczynku na stoku, ciekawa mała architektura parkowa, nowe otoczenie pijalni wody mineralnej Czerniawianka. Wartość projektu 16 mln zł z czego 10,3 mln sfinansowane zostanie z programu Polski Ład, a pozostałe środki wyłoży gmina. Odbudowane uzdrowisko Czerniawa-Zdrój oparte na dobroczynnym działaniu wody, to będzie hit na skalę Polski. A gmina z dwoma obszarami uzdrowiskowymi to innowacja na skalę Europy – ekscytuje się burmistrz Świeradowa Roland Marciniak.

I jest czym… Upadek uzdrowisko w Czerniawie, jednego z najstarszych na Dolnym Śląsku, nastąpił w ostatnich dekadach XX wieku. Nie było tu nowoczesnej infrastruktury uzdrowiskowej, bardzo kłopotliwy był dojazd, przede wszystkim jednak zabrakło gospodarza z wizją rozwoju uzdrowiska.

Teraz ma się to diametralnie zmienić, bo oprócz inwestycji zapowiadanych przez burmistrza, niebawem ruszy tez budowa domu zdrojowego. W ubiegłym roku miasto rozstrzygnęło przetarg na dzierżawę domu zdrojowego w Czerniawie-Zdroju. Gmina Świeradów-Zdrój wydzierżawiła spółce Ibis grunt o powierzchni 0,7 ha na 25lat z obowiązkiem wybudowania obiektu uzdrowiskowo-hotelowego na ok.160 pokoi, manufaktury rozlewni wody mineralnej, gorących kąpielisk w wodzie mineralnej („nasze świeradowskie Pamukkale” – określa burmistrz) oraz strefy zabiegowo- rehabilitacyjnej realizowanej w porozumieniu ze Spółką Uzdrowiskową. To przedsięwzięcie ma być zrealizowane do 2026 r.

Szacowana wartość inwestycji 70-80 mln zł. Razem to będzie prawie 100 mln zł w zainwestowane w centrum Czerniawy-Zdroju.

Pierwsze działania – w rozłożonym na kilka lat procesie rewitalizacji Czerniawy – już są zrealizowane. Od dwóch sezonów można tam korzystać z urokliwej pijałki wody mineralnej wraz z separatorem CO2.

Pijałka została zlokalizowana na odwiercie Jan 2 naprzeciw Domu Zdrojowego w Świeradowie-Zdroju w dzielnicy Czerniawa-Zdrój, pomiędzy ulicą Sanatoryjną a korytem Czarnego Potoku. Odwiert będący własnością Uzdrowiska Świeradów-Czerniawa Sp. z o.o. ma głębokość aż 197,2 m i ujmuje szczawę mineralną wodorowowęglanowo-wapniowo-magnezową, żelazistą, krzemową. Jest to woda lecznicza, w której rozpuszczony jest naturalny dwutlenek węgla.

Wizualizacje: FB burmistrza Marciniaka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.