17 lipca o godz.19,00 na Placu Ratuszowym odbędzie się kolejna premiera Teatru Maska – „Rozprawa o średniowieczu” wg scenariusza i w reżyserii Honoraty Magdeczko-Capote. Dzień wcześniej, bo 16 lipca o godz. 17.00, na Skwerze Radiowej Trójki, spektakl będzie można zobaczyć w Szklarskiej Porębie.

W tym przedsięwzięciu podążymy za aktorami w odległe czasy średniowiecza – artystyczna podróż ilustrowana będzie najwspanialszymi fragmentami literatury polskiej tamtego okresu. Wbrew tytułowi „Rozprawa o średniowieczu” nie jest nudnym traktatem historycznoliterackim. To barwne widowisko, dowcipne, ilustrowane dynamiczną muzyką, pełne zabawnych sytuacji z udziałem publiczności. Moderatorem zdarzeń albo swoistym Cicerone po tej epoce jest w spektaklu Błazen, który, wchodząc w tłum, wciąga widzów do gry.

Panuje dość powszechne przekonanie, że średniowiecze to mroczne czasy inkwizycji i krucjat, strachu i zabobonów. To nie do końca prawda, co pokazuje „Rozprawa o średniowieczu”, bo, jak piszą w informacji o spektaklu jego twórcy: „Spektakl stanowi zwarte i zabawne kompendium wiedzy o epoce średniowiecza. Znane fragmenty literatury tego okresu, wykorzystane w nim, tworzą osobne sceny (m.in. „Bogurodzica”, „Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, „Pieśń słoneczna św. Franciszka”) oraz dowcipne i wymowne sceny: „Nędza z bidą”, „Diabły z Lucyferem” itp.”.

Sobotni pokaz „Rozprawy o średniowieczu” jest pierwszym z kilku spektakli zaplanowanych na najbliższe tygodnie i na pewno pozostanie w repertuarze Teatru Maska w przyszłym sezonie.

Urszula Liksztet

„Rozprawa o średniowieczu” scenariusz i reżyseria: Honorata Magdeczko-Capote, scenografia: Teatr MASKA, muzyka, aranżacje: Paweł Sikora.

Występują: Honorata Magdeczko-Capote, Jan Kochanowski, Krzysztof Rogacewicz.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.