Wczoraj (piątek, 30 października) rozpoczął się Movi Cities J Festiwal Światła w Jeleniej Górze. Inauguracja była po trzykroć piękna. Bo piękny koncert dał Stanisław Sojka, bo jeleniogórzan i gości do zabawy porwała Orkiestra Tomasza Szymusia, bo bajkowo wyglądał Plac Ratuszowy i bajkowe były świetlne pokazy.

Powrót świetlnych iluminacji do Jeleniej Góry po 8 latach (Karkonoskie Festiwale Światła odbyły się pięć razy, po raz ostatni w styczniu 2013 r. – wtedy odbywały się zimą i w Cieplicach) można uznać za jedno z najważniejszych – o ile nie najważniejsze – z wydarzeń tegorocznego Września Jeleniogórskiego. Impreza została zorganizowana z dużym rozmachem. To dzięki wsparciu z norweskich funduszy pomocowych, które pozwalają na realizację projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”. Co jednak istotniejsze, event entuzjastycznie odbierany przez mieszkańców i gości miasta, tak teraz, jak i w poprzedniej edycji, wraca na dłużej. A miejmy nadzieję, że na bardzo długo.

Festiwal zainaugurował koncert artysty z najwyższej półki i Stanisław Soyka zdecydowanie nie zawiódł. Swoisty wymiar miało też oficjalne otwarcie festiwalu, bo ogłaszającemu to prezydentowi miasta Jerzemu Łużniakowi towarzyszyli przedstawiciele niemal wszystkich miast partnerskich Jeleniej Góry, w tym przedstawiciel ukraińskiego Tarnopola. Szkoda, że zabrakło kogoś z Siewierodoniecka (a podobno są w Jeleniej Górze mieszkańcy tego bardzo doświadczonego wojną miasta). Obecność kogoś takiego na jeleniogórskiej scenie w dniu ogłoszenia przez Rosję bezprawnej, zbrodniczej aneksji niepodległej Ukrainy, miałby symboliczny wymiar.

Jerzy Łużniak zapewnił, że Festiwal Światła gościł będzie jeszcze przez dwa lata i obiecał, że zrobi wszystko, by na tym się nie skończyło.

Potem uczestników wydarzenia rozruszała orkiestra Tomasza Szymusia (muzyków dobrze znanym miłośnikom Tańca z Gwiazdami). Żywiołowe wykonania popularnych przebojów bardzo się podobało. Dawno już Plac ratuszowy nie był tak roztańczony.

Przez kolejne godziny centralnym punktem Jeleniej Góry zawładnęło światło i multimedia. Było symbolicznie, momentami awangardowo, a niekiedy bajkowo. Wrażeń na pewno nie zabrakło. I na pewno także dziś i jutro warto odwiedzić po zmroku Plac Ratuszowy, ulice Konopnickiej i 1 Maja, gdzie znowu wiele będzie się działo.

Sporo tych zachwytów, ale jest i duży mankament – wszechobecne na Placu Ratuszowym ogrodzenia. Stoją pewnie z powodu przepisów o organizacji imprez masowych, ale mocno psuje to efekt i do świetlnych pokazów nijak nie pasuje. Czy są konieczne. Ani w Londynie, ani w Łodzi (na festiwalach światła o jednak znacznie większym rozmachu) płotów dla pokazów multimedialnych, mappingowych i laserowych jednak nie było (przynajmniej 3 lata temu). Ogradzane były tylko miejsca koncertowe. Do tego mija się to z celem, bo wczorajszego wieczoru podczas pokazów świetlnych w „klatce” było luźno, a z drugiej strony ogrodzenia tłok zagrażający bezpieczeństwu.

Plan na kolejne dni:

01.10 (sobota)

11:00 – Animacje dla najmłodszych „Jestem światełkiem” (Plac ratuszowy)

17:00 — O.S.T.R. (ul. 1-go Maja 45)

19:00 – SARSA Plac ratuszowy)

21:30, 22:30, 23:30 – Pokaz mappingowy „Duch Gór – Władca Karkonoszy” (Ratusz Miejski)

21:45, 22:15, 23:20 – Instalacja Wideo „Refleksja Światła – górskie lasy” (Ratusz Miejski)

22:00, 00:00 – Pokaz multimedialny „Zaklęty w sercu skał” (Ratusz Amfiteatr)

23:00 – Pokaz laserowy „Oko lasu” (Plac Ratuszowy)

02.10 (niedziela)

17:00 – Artur Andrus (ul. 1-go Maja 45)

19:00 – LemOn (Plac ratuszowy)

21:30, 22:30, 23:30 – Pokaz mappingowy „Duch Gór – Władca Karkonoszy” (Ratusz Miejski)

21:45, 22:15, 23:15, 23:45 – Instalacja Wideo „Refleksja Światła – górskie lasy” (Ratusz Miejski)

22:00, 00:00 – Pokaz multimedialny „Zaklęty w sercu skał” (Ratusz Amfiteatr)

23:00 – Pokaz laserowy „Oko lasu” (Plac Ratuszowy)

Festiwal będą dodatkowo uświetniały wydarzenia towarzyszące:

20:00 – 00:00 – Instalacja mappingowa „Był to podziemny szelest, który brzmiał niby głuche westchnienie…” (ul. 1-go Maja)

20:00 – 00:00 – Instalacja mappingowa „Wszyscy jesteśmy duchami przyrody” (Brama Wojanowska)

20:00 – 00:0 – Iluminacje architektoniczne (Ratusz Miejski, pierzeje rynkowe, Kościół św. Anny)

20:00 – 00:00 – Oświetlenie instalacji przestrzennych (Plac Ratuszowy, ul. 1-go Maja).

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.