W Bolesławcu rozpoczyna się Bolesławiecki Święto Ceramiki. Od środy (16 sierpnia) Bolesławiec po raz 29. staje się międzynarodowym centrum ceramicznym i tyglem artystycznym podczas Bolesławieckiego Święta Ceramiki. Rok 2023 jest dla Bolesławca wyjątkowy ze względu na Nagrodę Europy przyznaną bolesławianom za krzewienie idei europejskich. 29. BŚC odbędzie się pod hasłem „Żyjemy w Europie – Europa jest w Nas!”.

Zaczynamy od środy, 16 sierpnia, kiedy to w Rynku rozpoczną się targi ceramiki. Ponad 100 wystawców zaoferuje ceramikę użytkową i artystyczną. Klasyczne stempelkowe kropki, motywy geometryczne a może organiczne? Każdy odnajdzie tu wzór, który go zachwyci i skłoni do zakupów. Dla szukających inspiracji koneserów sztuk przygotowano wystawy: Stowarzyszenia Gmin Ceramicznych RP w Punkcie Informacji Turystycznej i poplenerową – 58. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno-Rzeźbiarskiego w Bolesławieckim Ośrodku Kultury – Międzynarodowym Centrum Ceramiki.

W czwartek, 17 sierpnia, dołączą nowe atrakcje: prestiżowa wystawa „Nowe wzornictwo w Ceramice Bolesławieckiej” w galerii „W sam raz”
w Bolesławieckim Ośrodku Kultury oraz tradycyjna giełda staroci,
która kolejny raz odbędzie się na boisku szkolnym Zespołu Szkół Zakonu Pijarów.

Zabawami przyjemnymi i pożytecznymi z gliną i nie tylko zaczną się atrakcje piątku,
18 sierpnia. Warsztaty ceramiczne i nie tylko znajdą swoich amatorów wśród dzieci, młodzieży i dorosłych w ogrodzie ceramicznym Bolesławieckiego  Ośrodka Kultury – Międzynarodowego Centrum Ceramiki.

Najważniejszym wydarzeniem tego dnia będzie niewątpliwie Gala Nagrody Europy w sali widowiskowej „Forum”. W czasie gali przewidziane są występy artystów – pianisty Tomasza Maruta, zespołu Tres oraz tancerzy-akrobatów z Fundacji Ocelot. Przedstawiciele Rady Europy wręczą Prezydentowi Bolesławca Piotrowi Romanowi statuetkę symbolizującą jedność i solidarność Europejczyków.

Po gali ulicami miasta przejdzie Parada obrazującą Europejski Teatr Społeczności Bolesławca. Na paradujących czekają dwa konkursy z hojnymi nagrodami oraz specjalne niespodzianki na trasie. Parada zakończy się pod główną sceną, gdzie Starszy Bolesławieckiego Bractwa Ceramicznego otrzyma z rąk Prezydenta Miasta klucze do bram, przejmując symboliczną władzę nad miastem ceramiki. Wieczorem rozpocznie się koncertowa część BŚC. Na głównej scenie zagrają: BRYSKA i Wiktor Dyduła, a na scenie alternatywnej przed BOK-MCC zabrzmi „rockowy piątek”, czyli zespoły NoWay i Elliv.dla

W sobotę 19 sierpnia, zaproszenie dla kolarzy do startu w oficjalnym wyścigu BŚC – Predator Ceramicznym Gravelu. Sportowe emocje towarzyszyć będą także w kolejnych dniach, a sobotnim południem, ku uciesze entuzjastów malowania gliną, odbędzie się  6. Glina Show. To wyjątkowa okazja, aby „poczuć ceramikę” na własnej skórze. Scena alternatywna będzie grała całe popołudnie. Popis dadzą pracownie i zespoły BOK-MCC, a wieczorem „folkowa sobota”, czyli kapele Salen i Hylla. Na głównej scenie zagrają zaś: Rafał Brzozowski i Natalia Nykiel.

Niedzielę 20 sierpnia rozpocznie „Bieg po ceramiczną filiżankę”. Śmiałkowie będą mieli do pokonania stromiznę schodów i okazję do zdobycia cennych nagród. Na scenie alternatywnej przyśpiewywać będą zespoły BOK-MCC i Młodzieżowego Domu Kultury w Bolesławcu. Pojawi się też Teatr Rozrywki Trójkąt z baśnią „Szary jednorożec”. A wieczorem jazzowe improwizacje z Pendofskym i przylatującym z Nowego Yorku  Stevem Carringtonem. Gwiazdami głównej sceny będą: Natalia Przybysz oraz Ørganek, a na zakończenie Święta niebo rozbłyśnie laserami w pokazie „Bolesławiec w drodze do Nagrody Europy”.

Nie zapomnijmy o imprezach towarzyszących, a wśród nich przede wszystkim o urzekających Ogrodach Ceramicznych Ceramiki Artystycznej z olśniewającymi pawicami zniewalającymi kolorystyką i układem choreograficznym.

Każdego dnia od 16 do 20 sierpnia na Rynku w Bolesławcu największe targi ceramiki. Zapraszamy do Bolesławca! Szczegóły: www.swietoceramiki.pl lub www.boleslawiec.eu.

Agnieszka Gergont – rzecznik prasowy UM Bolesławiec

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.