Przez najbliższe pół roku osoby powyżej 40 r.ż. będą miały możliwość skorzystania z pakietu badań profilaktycznych. 1 lipca rusza zapowiadany od wielu tygodni program „Profilaktyka 40 plus”, którego zadaniem jest wytypowanie wśród pacjentów czynników i objawów chorobowych, we wczesnym etapie ich rozwoju.

Czas jest ograniczony

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu przyspieszonej diagnostyki, muszą pamiętać, że badania nie wchodzą w zakres przywilejów pacjenta na stałe. Trwanie akcji przewidziane jest na okres pomiędzy 1 lipca a 31 grudnia br. Aby z niego skorzystać, należy wykorzystać e-skierowanie na pakiet badań, które aplikacja Internetowe Konto Pacjenta wystawi automatycznie, po wypełnieniu stosownej ankiety. Osoby nieposiadające IKP mogą skontaktować się w tym celu z infolinią pod nr 989.

Które placówki realizują świadczenie?

Lista placówek realizujących programowe świadczenia widoczna jest w Internetowym Koncie Pacjenta. Taką informację można uzyskać również kontaktując się z infolinią a także na stronie internetowej https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/wystaw-sobie-e-skierowanie-na-badania, gdzie przygotowana została mapka z oznaczeniem gabinetów.

Skierowanie na podstawie pytań

Aby uzyskać skierowanie, należy wypełnić ankietę, która pomoże wytypować, jakie badania będą kluczowe w diagnostyce pacjenta. Pytania w niej zawarte dotyczą m.in.: masy ciała, wzrostu, obwodu mierzonego w pasie; ryzyka chorób układu krwionośnego; aktywności fizycznej; nawyków żywieniowych i używek; ryzyka chorób onkologicznych. Osoby powyżej 65 r.ż. skorzystają z ankiety w łatwiejszej formie (TAK/NIE).

Jakie badania przysługują w ramach programu?

Pakiet dla kobiet:

– morfologia ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
– poziom cholesterolu,
– stężenie glukozy,
– enzymy wątrobowe,
– kreatynina,
– badanie moczu,
– kwas moczowy,
– krew w kale.

Pakiet dla mężczyzn:

– morfologia krwi obwodowej,
– cholesterol,
– stężenie glukozy,
– enzymy wątrobowe,
– badanie moczu,
– kreatynina,
– krew w kale,
– badanie w kierunku raka prostaty.

Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn:

– pomiar ciśnienia tętniczego,
– badanie rytmu serca,
– pomiary parametrów ciała oraz wyliczenie wskaźnika masy ciała.

News4Media, fot.: iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.