W najbliższych dniach rozpoczną się prace przygotowawcze do przebudowy głównej ulicy w Szklarskiej Porębie – ul. 1 Maja. Inwestycja będzie kosztować znacznie więcej niż zakładano, ale w zamian kurort pod Szrenicą ma się w końcu doczekać funkcjonalnej i estetycznej arterii.

Wyczekiwany od lat remont stał się możliwy dzięki porozumieniu między samorządami Szklarskiej Poręby i powiatu karkonoskiego (obie jednostki finansują zadanie) oraz za sprawą środków (prawie 6 mln zł) przyznanych na ten cel z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Powiat karkonoski, który jest formalnym inwestorem, liczył, że przedsięwzięcie uda się zrealizować za 9,5 mln zł. Wszystkie oferty, które napłynęły w przetargu, były jednak znacznie droższe, a rozrzut był spory – od ponad 14 mln zł do blisko 24 mln zł. Ostatecznie inwestycje realizuje firma Budromax z Rząsin za 14,4 mln zł.

Zakres inwestycji jest jednak spory. Remontowany będzie odcinek od ul. Jedności Narodowej do Kilińskiego. Prace obejmą położenie nowej nawierzchni na jezdni i chodnikach (kostka granitowa), wymianę oświetlenia, budowę ronda, przebudowę dziewięciu skrzyżowań. Przebudowa zostaną też dwa mosty – nad rzeką Kamienną oraz potokiem Bednarz. Fragment ulicy zostanie zostanie przystosowany do funkcji deptaka. Przebudowa ma być zakończona najpóźniej do 30 czerwca 2024 r.

Niestety remont wiązał się będzie z utrudnieniami, które swoja kulminacje będą miały od wiosny przyszłego roku. Wprawdzie wykonawca ma realizować prace etapami i w taki sposób, aby komplikacji było jak najmniej, ale przez i tak zatłoczoną Szklarska Porębę będzie się na pewno jeździć w tym czasie jeszcze gorzej.

Fot. domena publiczna

2 komentarze

  1. Ile metrów kwadratowych zieleni przypada na mieszkańca Jeleniej Góry ? Wiedeń – ponad 50% obszaru miasta to parki, pola i łąki, 120 metrów kwadratowych zieleni przypada na jednego mieszkańca – Wiedeń to jedna z najbardziej zielonych stolic świata. Jest tu wiele parków, w tym jeden park narodowy. W dawnej stolicy cesarstwa Habsburgów mieści się 280 parków, ogrodów cesarskich, łąk, pól, parków biosferycznych, a nawet jeden narodowy park. Ulice miast ocienia ok. 300 tysięcy drzew, a co roku w miejscach publicznych sadzi się i uprawia ok. 2,5 miliona sztuk kwiatów. W Wiedniu natura jest szczególnie szanowana i chroniona. W granicach miasta znajdują się nawet uprawy ekologiczne, a także konwencjonalne, z czego uzyskuje się ok. 2300 ton warzyw, 1700 ton ziarna organicznego i 2,4 mln litrów wina rocznie. Łąki, parki i pola przyczyniają się do tego, że Wiedeń rokrocznie wybierany jest na jedno z najlepszych w świecie miejsc do życia.”

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.