Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK po feriach zimowych rozpoczyna się remont tunelu między Trzcińskiem a Wojanowem. Niestety, wbrew obietnicom, remont prowadzony będzie (przynajmniej w I fazie) z wyłączeniem ruchu przez tunel. Z Janowic Wielkich do Jeleniej Góry (i w drugą stronę) pasażerowie przewożeni będą autobusami. To z kolei wymusza zmianę organizacji ruchu przy jeleniogórskim dworcu.

PLK początkowo zapowiadało, że prace zostaną przeprowadzone bez wstrzymywania ruchu. Zapowiadano, że – w zależności od poszczególnych etapów robót – wprowadzenie zostanie ograniczenie prędkości pociągów, a w pewnych fazach prac konieczne będzie prowadzenie pociągów lokomotywami spalinowymi. Okazało się jednak, że kilkutygodniowe zamkniecie tunelu będzie niezbędne.

PKP nadal podkreśla, że jednym z głównych założeń organizacyjnych – przy realizacji szerokiego zakresu prac wewnątrz tunelu – jest zachowanie przejezdność linii. W pełni nie uda się jednak tego osiągnąć. Ostatecznie zamknięcie ruchu ograniczono do niezbędnego minimum – ma trwać przez 42 dni w dwóch 3-tygodniowych okresach. Początek tych utrudnień nastąpi od 1 marca. W rozkładach przewoźników już wprowadzono opis „komunikacja zastępcza między Jelenią Górą a Janowicami Wielkimi”. To wydłuży podróż o około pół godziny.

Duża ilość autobusów komunikacji zastępczej wymusza na zmianę organizacji ruchu w okolicach jeleniogórskiego dworca. O szczegółach reorganizacji informuje jeleniogórska straż miejska.

– Od 11 marca 2023 roku wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu na ulicy 1 Maja w rejonie dworca PKP, polegająca na wyznaczeniu dwóch odcinków postojowych do obsługi ruchu zastępczego Kolei Dolnośląskich. Zmiana jest spowodowana rozpoczęciem prac remontowych tunelu kolejowego między Trzcińskiem a Wojanowem i wprowadzeniem przez Koleje Dolnośląskie komunikacji zastępczej. Na odcinku zatoki parkingowej od Hotelu Feniks, ustawiony zostanie znak B-36 (zakaz zatrzymywania) z tabliczką T-24 (usuwanie pojazdów) z wyłączeniem autobusów komunikacji zastępczej. Natomiast po stronie przeciwnej, cała zatoka będzie przystankiem autobusowym przeznaczonym dla komunikacji miejskiej i zastępczej – przekazuje straż miejska.

Poniżej schemat planu organizacji ruchu przy dworcu.

Tunel kolejowy na ważnej linii Wrocław – Jelenia Góra koło Trzcińska zapewni sprawniejsze przejazdy pociągów. Dziewiętnastowieczny obiekt zostanie wzmocniony i poszerzony. Wykorzystana będzie nowoczesna technologia robót. Zwiększy się możliwość organizacji połączeń. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na roboty za blisko 85 mln zł netto. Finansowanie zapewniają środki budżetowe.

Prace obejmą odnowienie blisko 300 m tunelu. Wewnątrz obiektu rozebrana zostanie kamienna obudowa, którą zastąpi mocniejsza i bardziej wytrzymała żelbetowa konstrukcja. Dzięki „poszerzeniu” tunelu będzie mogło przejeżdżać więcej pociągów. Możliwe będą, nierealizowane obecnie, równoczesne przejazdy składów po obu torach. Renowacja obejmie ściany oporowe i odwodnienie. Wymienione zostaną tory i sieć trakcyjna.

Prace zaplanowano z wykorzystaniem nowoczesnej technologii, która pozwoli na maksymalne utrzymywanie przejezdności linii. Użyta zostanie maszyna typu „TEM” w technologii robót „tunel w tunelu”. Maszyna umożliwia skucie materiału skalnego poszerzenie tunelu do wymaganych wymiarów oraz „natryskanie” betonu na ściany. Obudowa maszyny tworzy wolną przestrzeń do bezpiecznego przejazdu pociągów bez zabudowy dodatkowych osłon toru.

FOT.PKP PLK, AGRE ETK

1 Komentarz

  1. Ale głupoty piszecie. PLK nigdy nie obiecywało, że po rozebraniu obu torów będą mogły jeździć pociągi (Nie wiem jak redaktor na poziomie gazetki w przedszkolu to sobie wyobrażał? Lewitacja czy inne sposoby?), będą mogły one jeździć dopiero po wybudowaniu tymczasowego toru po środku w tunelu, przebudowywanie układu torowego z montażem maszyny co potrwa około miesiąca i miesiąc też na koniec remontu (rozebranie maszyny, rozebranie toru i wybudowanie obu docelowych). To wszystko wiadomo od 3 lat od kiedy PLK ogłasza przetargi na remont tego tuneli….

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.