Najszybciej narciarze poszusują w Białym Jarze w Karpaczu. Stacja Winterpol ruszy jutro (4 grudnia). W tym samy dniu rozpocznie pracę kolej linowa na Szrenicę, ale narciarze jeszcze tu nie pojeżdżą. W Karpaczu kolej na Kopę ma być czynna 15 grudnia. W Świeradowie -Zdroju kolej gondolowa SKI&SUN działa, ale nartostrady są zamknięte. We wszystkich stacjach obwiązują obostrzenia covidowe. Ceny karnetów poszły w górę o 6-8 procent.

Karpacz

W Białym Jarze w Karpaczu w stacji Winterpol od 4 grudnia dostępna będzie trasa nr 3 o długości 1100m. Wraz z rozpoczęciem sezonu można będzie wypożyczyć sprzęt narciarski oraz skorzystać z usług oraz szkoły narciarsko – snowboardowa M&M Karpacz.

Warunki narciarskie są dobre, bowiem prace związane z naśnieżaniem stoków, rozpoczęły się na początku listopada. Początkowo śnieg produkowała fabryka śniegu (tzw. Snow Factory), czyli urządzenie, które w szybki sposób ochładza wodę do temperatury zamarzania i w efekcie końcowym otrzymywane są „suche śnieżynki” o najwyższym stopniu zamrożenia. Ponadto później w naśnieżanie włączono tradycyjny system, składający się z armatek śnieżnych. Rozkład jazdy wyciągu w Białym Jarze do 12 grudnia: sobota – niedziela (4-5 grudnia) – czynne od 09:00 do 21:00, poniedziałek – czwartek (6-9 grudnia) – nieczynne, piątek – niedziela (10-12 grudnia) – czynne od 09:00 do 21:00

FOT. Winterpol Biały Jar

Ceny zjazdów są zależne od godzin i liczby kursów. Za dwugodzinne szusowanie trzeba zapłacić 65 zł (ulgowy 55 zł). Cenniki są dostępne na stronie internetowej stacji.

W Karpacz Ski Arena już rozpoczęli sztuczne naśnieżanie stoków. Zaczęli od nartostrady „Liczykrupa”, w następnej kolejności będą śnieżyć nartostrady „Euro” i „Jan”. Liczymy też na sowite opady naturalnego śniegu. – Jesteśmy w trakcie przeglądów i przygotowań do odbiorów technicznych – informują narciarzy i turystów na FB stacji.

FOT.SKI Arena Karpacz

Kolej linowa na Kopę „Zbyszek” ruszy 15 grudnia. Z sezonem narciarskim Karpacz Ski Arena zamierza wystartować tuż przed świętami Bożego Narodzenia. – Przed tym sezonem narciarskim udało się ułożyć ok. 700-metrowy rurociąg doprowadzający wodę na dojazdowy łącznik prowadzący z „Grosika” do trasy „Euro”. Będziemy mogli go naśnieżać w przypadku wytopów – piszą o nowościach na trasach. Stacja prowadzi bardzo aktywny profil na FB i tam można śledzić przygotowania do sezonu narciarskiego.

Szklarska Poręba

Kolej Sudety Lift na Szrenicę ruszy po przerwie technicznej 4 grudnia. – Ale tylko turystycznie – informuje Paweł Gogolewski dyrektor Sudety Lift.

Kiedy na stokach będą mogli poszusować narciarze i snowboardziści? – To zależy od pogody i od sytuacji covidowej – wyjaśnia Paweł Gogolewski. Na razie nie można stoków naśnieżać, bo temperatury są dodatnie. Jeśli temperatury spadną poniżej zera, ruszą armatki śnieżne. Cały czas w stacji śledzą sytuację w kraju i komunikaty covidowe. Pamiętają ubiegły rok, gdy z powodu koronawirusa zamarło życie w górach.

.FOT. Sudety Lift

Zrzeszenie Stacji Narciarskich rozesłało do swoich członków zasady pracy w warunkach covidowych, zgodnych z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego – Są podobne do tych, które obowiązywały w ubiegłym roku – mówi dyrektor Sudety Lif. Nadrzędną zasadą jest obowiązek zasłaniania ust i nosa na terenie całej stacji narciarskiej – w tym również podczas korzystania z wyciągów.

W Szklarskiej Porębie ceny wjazdów koleją linową wzrosły od 6 do 8 procent. Jednorazowy wjazd (dwie sekcje) kosztuje 47 zł. Ulgowy 30 zł. Karnet całodzienny (od godz. 8,.30 do 16.00) ma kosztować dla dorosłego 121 zł. Cennik szczegółowy znajdziecie na stronie internetowej stacji Sudety Lift.

Świeradów -Zdrój

FOT. SKI&SUN

Kolej gondolowa SKI&SUN na Stóg Izerski kursuje od godz. 9.00 do 17.00. Narciarze muszą poczekać do co najmniej 8 grudnia, bo wtedy być może zostaną otwarte trasy zjazdowe. Ale to zależy od pogody i ujemnych temperatur także w dzień. 27 listopada optymistycznie na FB stacji można było przeczytać „Zasypało nas. Do tego armaty pracują bez przerwy, aby dopieścić nartostradę. Póki co po białym śniegu tylko spacerujemy, ale wyglada na to, że sezon narciarski wystartuje w pierwszej połowie grudnia!” . W stacji SKI&SUN mają już nowe cenniki zimowe i wiadomo, że zjazdy będą droższe. Całodzienny karnet kosztuje 150 zł, ulgowy 140 zł. Za trzygodzinny zapłacimy 100 zł, ulgowy 90 zł. Cały cennik znajdziecie na stronie internetowej stacji.

Ponadto na Dolnym Śląsku od 4 grudnia można będzie pojeździć na nartach w Zieleńcu oraz w Czarna Góra Restort w Stroniu Śląskim.

Obostrzenia covidowe

1 grudnia rząd wprowadził nowe obostrzenia, które dotyczą m.in. stoków narciarskich. Zgodnie z najnowszym rozporządzeniem na obiektach sportowych obowiązuje limit 50 proc. zapełnienia. Niejasne jest, jak ośrodki mają kontrolować liczbę klientów. Właściciele stacji czekają na wytyczne, czy limit wprowadzić w zależności od przepustowości, czy od powierzchni stoku.

Przypominają turystom o podstawowych zasadach:- Tam gdzie to możliwe zachowajmy dystans społeczny, – Na terenie całej stacji narciarskiej jak i podczas korzystania z wyciągów jest obowiązek zakrywania ust i nosa, – Pamiętajmy o częstym myciu i dezynfekcji rąk, – Unikajmy podawania dłoni i uścisków, – Pamiętajmy o higienie podczas kichania i kaszlenia, – W miarę możliwości korzystajmy z bezgotówkowych form płatności

Rekomenduje się, aby – o ile to możliwe i nie będzie powodowało gromadzenia się osób w kolejce do przejazdu urządzeniami transportu linowego – na jednym krześle lub w jednej gondoli miejsca zajmowały osoby zamieszkujące w jednym gospodarstwie domowym lub mające wspólny nocleg lub wspólnie podróżujące do stacji turystyczno – narciarskiej.

Pamiętajcie, że niezwykle istotne jest również w miarę możliwości zachowanie dystansu w kolejce do wyciągu oraz unikajmy nadmiernego gromadzenia się.

Jeśli Twój stan zdrowia budzi wątpliwości bądź nie czujesz się najlepiej to prosimy o szczególne zachowanie ostrożności i o pozostanie w domu, tak by nie narażać siebie jak i inne osoby.

Kochani – apelujemy do Was o rozsądek i dostosowanie się do panujących wytycznych. Tylko razem możemy osiągnąć sukces i pracować na wspólne bezpieczeństwo nas wszystkich. Pamiętajcie również, że od nas wszystkich zależy czy sezon narciarski nie zostanie zamknięty„- apelują w stacjach narciarskich do turystów.

4 komentarze

  1. Haha, uwielbiam to. W Karpaczu naśnieżają aż miło i wszystko ruszy w sobotę, a w Szklarskiej „ Na razie nie można stoków naśnieżać, bo temperatury są dodatnie. Jeśli temperatury spadną poniżej zera, ruszą armatki śnieżne.” W Czechach pewnie tez wszystko pięknie działa… ech…

  2. Ceny kosmos 120-130 zł za dzienny karnet to stanowczo za dużo, dużo więcej niż w Beskidach, poza tym rzadko kiedy chodzi całość Kopy i Szrenicy, a reszta stoków to pojedyncze trasy.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.