Od wczoraj (25 marca) uchodźcy mogą wymieniać ukraińską walutę na złotówki po sztywnym kursie, w ramach opracowanego na wniosek rządu programu NBP PKO BP. W regionie jeleniogórskim jest tylko jeden punkt, gdzie można przeprowadzić taką wymianę – to placówka IV oddziału PKO BP przy placu Kardynała Wyszyńskiego.

Problem pojawił się niemal zaraz po wybuchu wojny w Ukrainie. Uciekający do Polski brali ze sobą najpotrzebniejsze rzeczy i gotówkę. Sądzili, że uda im się wymienić ukraińskie hrywny na złotówki. Szybko się rozczarowali. Oficjalny kurs Narodowego Banku Polskiego (notowanie z 24 lutego) wprawdzie wynosił około 14 złotych za 100 hrywien, ale z dnia na dzień kantory przestały wymieniać walutę, a potem płacono bardzo mało – od 2 do 4 złotych za 100 hrywien. Ukraińcy zostali z pieniędzmi, za które nic w Polsce nie mogli kupić. Dlatego z pomocą ruszyło im wielu Polaków i sami zaczęli odkupować walutę.

Obecnie sytuacja jest już trochę lepsza. Stawki w kantorach urosły do 10 – 12 zł za 100 hrywien w skupie.

Po kilkutygodniowych apelach do akcji wkroczył NBP i w piątek rozpoczął skup hrywien.

– Od dnia 25 marca br. w wybranych oddziałach bankowych w Polsce możliwa będzie wymiana w gotówce hrywien ukraińskich na polskie złote. Dorośli obywatele Ukrainy będą mogli wymienić maksymalnie do 10 tys. hrywien na osobę. Banki będą przyjmowały do wymiany banknoty o nominałach od 100 do 1000 hrywien – poinformował NBP

Wymiana odbywa się po sztywnym kursie ogłaszanym przez NBP (wczoraj 14 groszy za hrywnę). Bank nie stosuje marży, prowizji ani spreadu.  

Wymianą zajmuje się PKO BP. Walutę od banku kupi NBP, a następnie wymieni je w Narodowym Banku Ukrainy do kwoty 10 mld hrywien.

PKO BP podał listę 52 placówek, w których możliwa jest wymiana. W regionie jeleniogórskim (powiaty karkonoski, bolesławiecki, kamiennogórski, lubański, lwówecki, zgorzelecki) można to zrobić w placówce IV oddziału przy placu Księdza Kardynała Wyszyńskiego 56. PKO BP zapowiada uruchomienie kolejnych 48 miejsc.

W każdej placówce zostało wyznaczone konkretne stanowisko, żeby nie utrudniać obsługi innych klientów. Ukraińcy otrzymają złotówki w gotówce lub przelewem na konto.

– Dokumentem uprawniającym do transakcji jest ukraiński dowód osobisty wydany po 2016 roku, w wersji plastikowej – paszport wewnętrzny albo ukraiński paszport zagraniczny – zastrzega PKO BP.

W Jeleniej Górze zainteresowanie pierwszego dnia nie było zbyt duże.

fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.