Ten pomysł to element „Polskiego Ładu” i kolejna część programu, która spotyka się z krytyką. Tym razem rządzącym gorzkich słów nie szczędzą architekci.

W swoim programie rząd kładzie duży nacisk na mieszkalnictwo. Stąd właśnie takie rozwiązania jak państwowe dopłaty do zakupu własnego mieszkania czy umożliwienie postawienia domu, mającego do 70 metrów kwadratowych – bez zezwolenia, kierownika budowy, a nawet prowadzenia dokładnej dokumentacji inwestycji. Kiedy to rozwiązanie wejdzie w życie, wymagane będzie tylko zgłoszenie przedsięwzięcia w miejscowym urzędzie. To jednak nie wszystko, bo co jakiś czas przedstawiciele rządu ujawniają kolejne pomysły. Kilka dni temu w Pułtusku premier Mateusz Morawiecki zapowiedział: „Za symboliczną złotówkę w konkursie architektonicznym zaproponujemy szereg projektów, które każdy będzie mógł sobie pobrać ze strony i budować estetyczny, nowoczesny, energooszczędny domek”. – zapowiedział szef rządu.

Jest protest

Te właśnie słowa wywołały niezadowolenie wśród członków Izby Architektów RP. Eksperci stanowczo krytykują rządowe plany. „Wprowadzenie do domeny publicznej darmowych projektów budowlanych domów jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 metrów kwadratowych, spowoduje ograniczenie lub wyłączenie możliwości prowadzenia przez projektantów działalności gospodarczej w tym segmencie rynku usług projektowych oraz stanowić będzie ingerencję instytucji państwa w rynek projektowania, a tym samym będzie prowadzić do jego zmonopolizowania i niedozwolonej pomocy publicznej.” – napisano w oficjalnym stanowisku.

Chodzi o szczegóły

Izba podkreśla, że darmowe udostępnianie projektów jest ingerencją w zasady swobody prowadzenia działalności gospodarczej. Dodają, że taka dokumentacja może nie być odpowiednio przygotowana, bo istnieją kwestie praktyczne, na które osoby niemające doświadczenia w takich realizacjach nie zwrócą uwagi. „W Polsce mamy np. cztery strefy przemarzania: 0,8 metra, 1 m, 1,2 m i 1,4 m. Na której ze stref będą zaprojektowane fundamenty domu gotowego? W każdy miejscu są również inne warunki gruntowe. Na Śląsku mamy szkody górnicze, w świętokrzyskim zdarzają się płytko skały – to wszystko może wymagać przygotowania innych fundamentów. W przypadku domów z internetu fundamenty są zapewne zaprojektowane na najbardziej typowe warunki gruntowe.” – wylicza „Rzeczpospolitej” Wojciech Gwizdak, sekretarz Krajowej Rady Izby Architektów RP.

To jednak nie wszystko, bo fachowcy obawiają się jeszcze jednego negatywnego skutku rządowych decyzji. W swoim stanowisku piszą jasno o abstrakcyjnym, zuniformizowanym modelu rodziny, który  prowadzi do jej uprzedmiotowienia. Należy to odczytywać jako zapowiedź faktu, że w Polsce zaczną wyrastać jednakowe osiedla pozbawione cech indywidualnych. „Projekt rekomendowany może nie tylko nie zapewnić potrzeb indywidualnych, ale przede wszystkim nie spełnić wymagań ładu przestrzennego, który jest dobrem społeczny, a nie indywidualnym. Nadto, pogłębi kryzys na rynku projektowym, doprowadzając do deprecjacji zawodu architekta, jako partnera i przewodnika inwestora w procesie inwestycyjnym.” – tłumaczą architekci.

News4Media, fot.: iStock

2 komentarze

 1. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  Przedstawiciel RPO widział obozowisko w Usnarzu: Uchodźcy przebywają w nieludzkich warunkach [AKTUALIZACJA]
  Maciej Chołodowski
  24 sierpnia 2021 | 08:49
  Uchodźcy w Afganistanu, w sumie 32 osoby, przetrzymywani w obozowisku w pobliżu Usnarza Górnego na granicy polsko-białoruskiej. Straż graniczna nie wpuszcza ich do Polski, białoruscy pogranicznicy nie pozwalają im wrócić na Białoruś. Usnarz Górny , 19 sierpnia 202124 ZDJĘCIA
  Uchodźcy w Afganistanu, w sumie 32 osoby, przetrzymywani w obozowisku w pobliżu Usnarza Górnego na granicy polsko-białoruskiej. Straż graniczna nie wpuszcza ich do Polski, białoruscy pogranicznicy nie pozwalają im wrócić na Białoruś. Usnarz Górny , 19… (Fot. Grzegorz Dąbrowski / Agencja Gazeta)

  Konwój z pomocą humanitarną dla uchodźców czeka na przekroczenie granicy polsko- białoruskiej w Bobrownikach. Wyruszył, choć nie ma odpowiedzi strony białoruskiej na notę w tej sprawie polskiego MSZ. Tymczasem do obozowiska w Usnarzu udało się przedostać przedstawicielowi rzecznika praw obywatelskich. – Cudzoziemcy znajdują się w nieludzkich warunkach, proszą o leki – mówił po powrocie Marcin Kusy. – Te osoby powinny zostać wpuszczone do Polski. Władza polska, widząc, w jakich warunkach przebywają, jest odpowiedzialna za naruszenie artykułu trzeciego Konwencji o ochronie praw człowieka.

 2. PiS_Bolszewik_Czekista Odpowiedź

  List do Antoniego Macierewicza
  Szefa Podkomisji ds. Wyjaśniania Zamachu Smoleńskiego i wiceprezesa PiS.

  Szanowny Panie Pośle!

  Już dawno słyszeliśmy o prześwietnym planie kierowanej przez Pana Podkomisji, aby pozostały nam jeszcze samolot TU-154 użyć do nalotu na brzozę i udowodnić w ten sposób, że samolotowi drzewa nie są straszne.
  Dzisiaj jednak wypłynęła kwota jaką ponoć oferowaliście Państwo pilotom za udział w tym zbożnym eksperymencie. Ho, ho, ho! Pół miliona złotych piechotą nie chodzi! Jakże wszystkim żal, że nie znalazł się wsród naszych pilotów godny następca kamikadze i nie podjął się dla Pana dokonać tego eksperymentu. Myśląc jakby rozwiązać ten problem wpadłem na pomysł, który może kogoś przekona. A jakby tak Pan skusił pilota tym, że wystarczy aby wystartował i naprowadził Pana za sterami na tę brzozę, a potem wyskoczy sobie na spadochronie? Panie Pośle! Taką odwagą zyskałby Pan nieśmiertelną sławę na całym świecie! Na Madagaskarze by o Panu czytano, na Kiribati, w Papui Nowej Gwinei Papuasi podziwialiby Pana jak na przodzie żelaznego ptaka przystępuje Pan do koszenia samolotem lasu! Nasi wrogowie wiedząc, że Polska ma tak odważnych synów drżeliby ze strachu, a imigranci szerokim łukiem omijaliby naszą Ojczyznę na wieść, że szefem MON-u był człowiek, którego stać na taki czyn!
  Tak więc do dzieła! Niech Pan podczas negocjacji wspomni pilotom o tym spadochronie, to od razu się zgodzi któryś.

  Zawsze życzliwy,

  Roman Giertych

  PS Według mnie nawet ten pomysł biegłych o Pana niepoczytalności nie przekona. Musi Pan wymyśleć coś mocniejszego.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.