Budynek  z ponad stuletnią, chlubną historią, znajdujący się w Karpaczu Górnym przy ulicy Karkonoskiej 35, dobrze znają mieszkańcy naszego regionu. Niektórzy pamiętają czasy, gdy po wojnie działał tu Dom Wczasowy „Urocza”. Potem popadł w ruinę, ale teraz znowu zachwyca. Po renowacji jest gotowy do użytku.

Okazałej budowli nie sposób przegapić. Znajduje się w Karpaczu, w sąsiedztwie świątyni Wang. Przed kilkoma dniami na facebookowym profilu hotelu pojawił się post

– Z wielką dumą i satysfakcją informujemy, że budowa inwestycji Hotel Sanssouci w Karpaczu dobiegła końca. Dostaliśmy pozwolenie na użytkowanie. Już się nie możemy doczekać ostatnich wykończeń i otwarcia! Oznacza, że hotel, który był dumą Karpacza znowu będzie przyjmował gości.

Hotel Sanssouci został wybudowany na początku XX wieku i uchodził za jeden z najnowocześniejszych i najbardziej luksusowych nie tylko w ówczesnym Karpaczu. Posiadał pierwszą tutaj windę, centralne ogrzewanie, bieżącą zimną i ciepłą wodę. Był wizytówką miasta.

W czasie wojny urządzono tu ośrodek wypoczynkowy dla żołnierzy, a pod koniec 1944 roku do hotelu przeniesiono z Berlina ambasadę Japonii. Po kapitulacji Niemiec hotel zajęła tymczasowo administracja radziecka, a w 1947 roku UB. Mówiono, że UB miał w tym budynku więzić i przesłuchiwać dawnych żołnierzy AK. Są także inne informacje, że wypoczywać tam mieli Bolesław Bierut i Władysław Gomułka. Potem budynek został przekazany Funduszowi Wczasów Pracowniczych. Do DW”Urocza” przyjeżdżali wczasowicze z całej Polski. W latach 90. XX wieku FWP sprzedało hotel.

Budynek przechodził z rąk do rąk i popadał w ruinę. W internecie można znaleźć sporo zdjęć ukazujących zniszczone pokoje, wyrwaną ze ściany szafę pancerną, zdewastowane schody. Mała była nadzieja, że ruina znowu ożyje.

To zmieniło się, gdy obiektem zainteresował się Artur Kozieja, deweloper intensywnie inwestujący w Karkonoszach. Prace remontowe rozpoczęły się w 2021 r. W efekcie powstał luksusowy hotel o standardzie pięciu gwiazdek plus, oferujący wypoczynek w 109 pokojach, z restauracją, salą konferencyjną,  SPA z basenem, saunami i jacuzzi. Składa się z dwóch budynków — odnowionej, zabytkowej części z 68 apartamentami i nowo wybudowanego skrzydła z 41 luksusowymi pokojami oraz tarasem widokowym. Odtworzono zabytkowe wnętrza, w tym salę balową. Nad odbudową czuwał konserwator zabytków. Hotel pod nazwą Sanssouci znajdzie się w sieci franczyzowej Accer MGallery Hotel Collection.

W obiekcie prowadzone są już tylko prace przy wystroju wnętrz. Pierwsi goście mają się tu pojawic pod koniec roku.

Artur Kozieja – deweloper, właściciel hoteli na Dolnym Śląsku, założyciel firmy Europlan, która od 2004 roku zajmuje się realizacją deweloperskich projektów komercyjnych i mieszkaniowych w Polsce. Rodzinna firma Hotele Kozieja, która powstała 1983 roku, zarządza trzema hotelami na Dolnym Śląsku: hotel Cieplice w Jeleniej Górze, hotel Chata za Wsią w Mysłakowicach, hotel Chata Karczowiska w Karczowiskach, k. Legnicy i Lubina. Artur Kozieja wybudował Lake Hill Resort & Spa w Sosnówce i jeleniogórskie osiedle Młynówka

Fot. Sanssouci.pl

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.