Co roku w tłusty czwartek zadajemy sobie pytanie: ile pączków możemy zjeść? Z jednej strony tradycja nakazuje, żeby było ich jak najwięcej – ma to być zwiastun szczęścia i powodzenia. Z drugiej zaś patrzymy z obawą na setki kalorii, które dostarczamy organizmowi z każdym kolejnym pączkiem.

„Szybkie zjedzenie pączka pozwala spalić 10 kalorii. Wniosek jest prosty – trzeba szybko zjeść 30 pączków, żeby spalić jednego pączka” – to tylko niewinny żart, który od lat krąży w sieci.

Niektórzy z nas do kwestii spalania nadmiarowych kalorii podchodzą zupełnie poważnie. Dlatego już dziś, w tłusty czwartek odpowiadamy na pytanie: jak długo trzeba ćwiczyć lub wykonywać codzienne czynności, żeby pozbyć się z organizmu nadmiaru kalorii? Przyjmujemy przy tym, że średnia wartość energetyczna jednego pączka to 300 kcal (kilokalorii).

Aby zużyć w organizmie taki zapas energii, możemy przez godzinę uczestniczyć w zajęciach łagodnego aerobiku, biegać wolnym tempem lub wykonywać szybki marsz.

Zimą sprawdzi się również około 40-miutowa sesja jazdy na łyżwach, jazda na nartach, trening na rowerku stacjonarnym lub godzinne odśnieżanie.

Osoby, które stronią od sportu, mogą wybrać inna aktywność: godzinne uprawianie seksu, 140 minut ręcznego zmywania naczyń bądź prasowania ubrań albo dwie godziny robienia zakupów.

Co ciekawe, spalanie kalorii wiąże się również z pracą zawodową. Pracownik budowy pozbędzie się energii z jednego pączka już po godzinie pracy. Fryzjer potrzebuje na to ok. 1,5 godziny, sprzedawca w sklepie spali 300 kcal w niespełna dwie godziny.

O dodatkowe kilogramy nie musi martwić się strażak, który w ciągu godziny spali aż 2,5 zjedzone wcześniej pączki. Osoby pracujące za biurkiem potrzebują na to ponad 3 godzin pracy.

Ale jest też opcja dla leniuchów, którym z ruchem zupełnie nie po drodze. Energia potrzebna do spalenia jednego pączka to równowartość 10 godzin leżenia, 15 godzin czytania ulubionej książki, 3,5 godziny śpiewania lub 4 godzin intensywnego snu.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.