Senator Krzysztof Mróz domaga się upamiętnienia w Jeleniej Górze Powstańców Warszawskich. Z taka inicjatywą wystąpił do władz miasta w ubiegłym roku, w rocznicę wybuchu powstania. Nie doczekał się reakcji, publikuje więc teraz oświadczenie.

„W dniu 1. sierpnia 2022 roku złożyłem do Panów Jerzego Łużniaka, Prezydenta Miasta Jeleniej Góry oraz Wojciecha Chadżego, Przewodniczącego Rady Miejskiej Jeleniej Góry pismo z prośbą o podjęcie inicjatywy stworzenia w Naszym mieście miejsca upamiętniającego bohaterstwo i heroizm Powstańców Warszawskich. Powodem złożenia przeze mnie tegoż pisma był brak w przestrzeni publicznej Jeleniej Góry miejsca upamiętniającego to ważne dla naszej narodowej pamięci wydarzenie.

Dodatkowo, w dniu 27. marca br. W piśmie skierowanym do Pana Wojciecha Chadżego, zaproponowałem do rozważenia konkretną lokalizację – teren zielony przy ul. Różyckiego, gdzie mogłoby powstać trwałe upamiętnienie Powstania Warszawskiego (pomnik, obelisk, etc.)oraz poddałem pod rozwagę nadanie temu miejscu nazwy „Skwer Powstańców Warszawy”.

Mimo to, po upływie roku od doręczenia pierwszego z pism nie podjęto w tej sprawie żadnych działań. W kolejną rocznicę tak ważnego wydarzenia, jeleniogórzanie nadal nie posiadają w przestrzeni publicznej godnego miejsca, w którym w godzinę „W” mogliby oddać hołd wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego.

Jestem zdumiony opieszałością i brakiem zainteresowania tak ważną, niezależnie od sympatii i barw politycznych, dla Polaków sprawą.

Raz jeszcze apeluję do Panów Jerzego Łużniaka i Wojciecha Chadżego o podjęcie stosownych działań, tak abyśmy w 2024 roku mogli wspólnie oddać cześć i hołd Powstańcom w okrągła, 80. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Nawiązując do wczorajszych słów Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wygłoszonych w przemówieniu w Muzeum Powstania Warszawskiego, podkreślam, że w tak ważnej, narodowej sprawie, nie ma różnic a wszystkie bieżące spory i dzielące nas różnice, nie powinny mieć wpływu na Państwa decyzje.”

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.