Weszła w życie weszła Rządowa Tarcza Antyinflacyjna 2.0, która ma za zadanie łagodzić skutki inflacji. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami od 1 lutego na pół roku obniżone zostały podatki na podstawowe produkty spożywcze, paliwa, gaz, ciepło i nawozy.

W ramach drugiej odsłony tarczy przedłużona zostanie również obniżka VAT na prąd. Kluczowe założenia Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0, której zapisy obowiązywać będą do 31 lipca 2022 r. to 0% VAT na gaz, 0% VAT na podstawowe produkty spożywcze, 0% VAT na nawozy, 5 % VAT na prąd, 5% VAT na ciepło oraz 8% VAT na paliwa.

Szczególnie namacalny i widoczny jest ostatni punkt powyższej listy. Ceny paliw spadły na wszystkich stacjach w regionie. Obniżony podatek VAT z 23 proc. do 8 proc. wpłynął na zmniejszenie cen nawet o 60-70 gr na litrze. Dzięki temu cena benzyny i oleju napędowego na większości stacji oscyluje między 5,20 a 5,30 zł za litr. Obniżki odbiły się także na cenach LPG, którego litr kosztował dziś na stacjach benzynowych w Jeleniej Górze i okolicach ok. 2,70 -2,80 zł. Pozwala to zaoszczędzić nawet do kilkudziesięciu złotych na jednym tankowaniu. To kolejne w ostatnim czasie działanie rządu w zakresie ograniczania wzrostu cen na stacjach benzynowych – w grudniu 2021 obniżona została akcyza na paliwa.

W wyniku tych działań mamy w tej chwili najniższe ceny paliw w Unii Europejskiej. Wszystkie mechanizmy obniżek wprowadzone w ramach kolejnej edycji tarczy powinny przyczynić się do obniżenia presji inflacyjnej.” – powiedział senator Krzysztof Mróz.

2 komentarze

  1. A jednak PIS ma jakieś guziki,, niskie ceny ”, których PO nie miało i nigdy nie szukało! Za to ciągle było podwyższanie wszystkiego , można-można!

    • Powiedz, że to twoja słaba prowokacja, bo nie uwierzę, że ktoś może być tak bardzo… No, brakuje mi inwektyw…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.