Gwiazdy polskiego kina zagrały w produkcji filmowej, w sposób komediowy obrazującej historię wpływowego duchownego, przez którego instytucje przelewają się miliony złotych z państwowego budżetu. Serial już wkrótce trafi do sieci.

Inspirująca studnia bez dna

Na pomysł stworzenia serialu „Ekler”, opowiadającego o losach o. Tadeusza Rydzyka, wpadli producenci filmowi ze Story Production. Jak opisali na swoim facebookowym profilu, „pierwszy i ostatni serial satyro-kleryczny” inspirowany jest działalnością Telewizji Trwam i Radia Maryja. „Ojciec Tadeusz i jego życie, jest inspirującą studnią bez dna. W każdym absolutnie wymiarze.” – czytamy w poście. Twórcy przedsięwzięcia chcieli wyrazić swoje zdanie na temat poczynań znanego redemptorysty, nie wykorzystując w tym celu symboli religijnych.

„To jest tajemnicze imperium. Za murami toruńskiego radia i telewizji dzieje się jakieś życie, które ma wpływ na absolutnie całe społeczeństwo, ale jak jest naprawdę, nie wie nikt.” – mówiła dziennikarzom Onetu szefowa projektu, Beata Harasimowicz, która od 2016 r. nie pracuje dla TVP, jednak przez lata zajmowała się w publicznej telewizji produkcją kabaretów. „Najważniejsze osoby w państwie przyjeżdżają do człowieka, który nie do końca wiadomo, kim jest.” – dodała Ewa Telega wcielająca się w jedną z ról.

Nie mówią wprost

Projekt powstał w taki sposób, aby nie wskazywać wprost jego głównych wątków i postaci. Scenariusz zawiera jednak mnóstwo podpowiedzi, które pozwolą widzom bez problemu zidentyfikować realne osoby i wydarzenia. Akcja serialu toczy się w redakcji katolickiej telewizji „Wytrwamy”. Głównym bohaterem satyry jest Ojciec Przewodnik.

„Ludzie szepczą na parafii, że odrobinę chyba przesadzamy. Że za duży przepych mamy na komnatach. Że wszędzie jest złoto i trochę jest nieskromnie na tym planie serialowym. Ale czy prawdziwy Ojciec Przewodnik nie jest godzien legendarnej ekranizacji? Czy nasz serial nie powinien ukazywać realiów jego życia? Powinniśmy celebrować Jego majestat w najpiękniejszy możliwy sposób!” – pisali w sposób prześmiewczy twórcy, relacjonując jeden z dni nagraniowych.

Dlaczego „Ekler”?

Jak twierdzi Beata Harasimowicz w jednym z opublikowanych nagrań, „Ekler” będzie pierwszą, niezależną produkcją od czasów „Ucha prezesa”, czyli również satyrycznego serialu, ukazującego w komediowy sposób prezesa partii rządzącej i jego otoczenia. Produkcja filmowa, której pierwszy z odcinków obejrzymy w serwisie YouTube już 14 października, opowiadać ma o ciemnej stronie polskiego duchowieństwa.

https://www.facebook.com/watch/live/?v=910472983209901&ref=watch_permalink

W projekcie wzięli udział m.in. Bartosz Kasprzykowski, Jerzy Schejbal, Aleksandra Szwed, Rafał Rutkowski i Krzysztof Skiba.

News4Media, fot.: Wikipedia / Archidiecezja Krakowska Biuro Prasowe, fot. Joanna Adamik, Katarzyna Katarzyńska

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.