Przy wylotowej trasie z Jeleniej Góry w kierunku Szklarskiej Poręby, ulica Trasa Czeska, po lewej stronie można zobaczyć baner o treści: GRÜNE PASS MACHT FREI! HEUTE ÖSTERREICH, MORGEN POLEN

Całość jest stylizowana na znany napis, który widniał nad bramą obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Nie tak dawno (14 grudnia) motyw napisu z obozu zagłady wykorzystał jeden z uczestników warszawskiego protestu przeciw ograniczeniom związanym z pandemią. Tam na transparencie widniał napis „Szczepienie czyni wolny”. Protestowali wówczas znaczący politycy związani z Konfederacja, którzy jednak odcięli się od tego skandalicznego wybryku.

Baner, który postawiono przy Trasie Czeskiej, w formie graficznej jednoznacznie kojarzy się z napisem znad obozu zagłady. Trudniej było z dosłownym przetłumaczeniem jego treści. Dlatego o pomoc zwróciliśmy się do tłumacza przysięgłego o opinię w tej sprawie. Zygmunt Ciszewski napisał: „Poprawnie gramatycznie zdanie powinno brzmieć „ Grüner Pass macht frei” – co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: „Zielony paszport wyzwala”.

Dlaczego zleceniodawcy (autorzy) zdecydowali się użyć nazwy „zielony” a nie „covidowy” paszport, pozostaje ich tajemnicą. Natomiast cały kontekst przekazu w jego dalszej części: „Dzisiaj Austria, jutro Polska”, pozwala go jednoznaczne ocenić, że nawiązuje on do restrykcyjnych ograniczeń pandemicznych, które wprowadzono w Austrii i jest sprzeciwem wobec wprowadzenia podobnych rozwiązań prawnych w Polsce.

Trudno jednak się zgodzić, aby do jakichkolwiek celów wykorzystywać stylistykę bramy z obozu zagłady w Auschwitz. Zginęło tam ponad milion trzysta tysięcy osób.

Fot. Autorstwa Neil, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2578654

31 komentarzy

  • Dokładnie! brawo dla głupoty ludzkiej! brawo dla foliarzy za swą głupotę. #jebacfoliarzy #tfufoliarzom #tylkoszczepionka

  • ZaszcypaniJużWydaliNaSiebieWyrok Odpowiedź

   Brawo, zaszczepieni już przegrali, złość i żal będzie, do czasu. Stylistyka bramy nie jest niczym złym, to ludzie nadają jej energię i wyraz. Równie dobrze krzyż katolicki jest symbolem milionów straceń dla miłości boga.

   A przy okazji, gdy podstawiano pociągi ludzie ustawiali się w kolejce bo obiecano pracę, gdy otwarto łaźnie ludzie ustawiali się w kolejce bo obiecano mycie, gdy odpalono piece też …..

   A teraz mamy kolejki do punktów szczepień…

   • JANUSZodBOGUSIA Odpowiedź

    Jakby ludzie mieli takie głowy jak ty to z pewnością by na nich siadali. Ewolucja poszła jednak w inną stronę i dobrze przynajmniej jest się z czego pośmiać.

 1. Do prawdy, aby posłużyć się tak haniebnym napisem należy być nie mniejszym nikczemnikiem…
  Dlatego Kotlina pustoszeje, tutaj jest wiele zwierząt, bo człowiekiem ciężko ich nazwać.
  Podejrzewam że to są potomkowie wschodnich „repatriantów” – zwał jak zwał.
  Ale taki żart w miejscu publicznym świadczy dla przejeżdżających o mieszkańcach ograniczonych…
  Do Unii Europejskiej Wam spieszno było, Euro tulać do cycuszków…
  Wozili się później wszystkie januszki passatami w TDi….
  Teraz ich wzięło na patriotyzm, zapominacie tylko że takimi akcjami pokazujecie raczej Swój NEUROTYZM…

 2. PO jak podwyżki. Odpowiedź

  Oderwana od rzeczywistości anty POLSKA szumowina wychowana na niemieckich przekazach medialnych pseudo Telewizji TVN TVN24 i Gazecie Wyborczej i Onecie . Takich I-D-I-O-T-Ó-W w NSZYM Mieście jest całkiem sporo. Czerwona Dolina zdziczałe obyczaje , pośmiewisko. Biega ta dzicz po mieście i opowiada takie banialuki, że głowa boli. A to, że Ziemia jest płaska, a to że po szczepionkach powyrastają nam rogi na plecach, a to, że PIS podnosi cenę za gaz o 500% a robi to przecież Rosyjski GAZPROM Polska przecież nie ma swojego gazu. Biega po mieście ta szumowina z rozbieganymi gałami i szaleństwem w oczach i opowiada takie kocopały. Myślą, że my jesteśmy takie barany jak UNE i uwierzymy w te ICH brednie TVN-owsko – Onetowe. Sądzą nas według siebie te cymbały. Cała Polska z was się śmieje .

  • do PO ja podwyżki Odpowiedź

   Neandertalczyku,
   to co piszesz uświadzcza Nas wszystkich w tym aby aborcja mogła wrócić. Twój kochany Jarosław wraz z o. Rydzykiem namieszali Ci nieźle we łbie. 8 lat rządzi partia POTWORY I SPÓŁKA … a dalej jest wszystko wina PO>..

 3. A co w tym plakacie skandalicznego? Pokazuje obecne szaleństwo i to, że zmierzamy prostą drogą do koronazamordyzmu. Skandaliczny to jest koronaobłęd. Niedługo głosowanie ustawy, która w praktyce nakaże wszystkim niedziabnietym pracownikom wkładanie sobie patyka do nosa 2 razy w tygodniu i formalnie przyklepie segregację sanitarną. W nowym roku kolejne grupy zawodowe będą zmuszane do obowiązkowego szprycowania się eksperymentalnym preparatem – co najmniej 2 , może 3 razy w roku, bo już przecież 'informują’, że 'to’ „działa” tylko przez parę miesięcy, więc szpryce trzeba będzie powtarzać; NOPy nie są w większości zgłaszane. O długofalowych skutkach ubocznych cicho-sza. W głównych mediach zero debaty, tylko 100% propaganda, straszenie ludzi i zmowa milczenia o nagłych śmierciach po ukłuciach…ojtamojtam, taka przypadkowa zbieżność czasowa…. Ot, młody piłkarz zmarł ,nagle’, studenci zmarli ,nagle’ młody strażak zmarł 'nagle’, itp. Oczywiście producent, państwo, lekarze i wszyscy ci propagandziści umywają ręce, nikt nie bierze odpowiedzialności. Służba zdrowia zafiksowana na koronie, dziesiątki tysięcy nadmiarowych zgonów, bo ludzie z rakiem czy chorobami serca odbijają się od ściany; teleporady zamiast leczenia. W tle kolosalna kasa dla koncernów i całej masy małych geszefciarzy, którzy bogacą się na tej patologicznej sytuacji. Manipulacja i inżynieria społeczna na niespotykaną skalę. I o tym jest ten plakat.

 4. bardzo dobrze. im wiecej o tym bedziemy mowili tym lepiej. Po drugie albo pan tłumacz powinien oddac dyplom albo pan „redaktor” wrocic do 2 klasy szkoy podstawowej na lekcje przpisywania słowek.

  • PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

   polacy stajecie się w ten kraju w coraz większym stopniu zwolennikami nazistowskiej faszystowskiej dyktatury.

   • Baner pokazuje tylko skandaliczną rzeczywistość. Czy autor baneru jest twórcą tej rzeczywistości? NIE! Więc nie odwracaj kota ogonem panie Andrzej Buda !

 5. Ciekawska i wścibska Odpowiedź

  Czy producent tego specyfiku zapewnił Ci, że po wstrzyknięciu sobie tego w swój organizm przestaniesz transmitować wirusa na innych? NIE!!! Czy zapewnił Ci również pełne bezpieczeństwo zdrowotne i przyjął za nie odpowiedzialność? NIE!!! Przed zastrzykiem sam się zbadałeś i zakwalifikowałeś do iniekcji i na dodatek podpisałeś się z imienia i nazwiska, że ponosisz pełną odpowiedzialność za to co zrobiłeś ze swoim ciałem. Pozostawiam pod rozwagę.

  • TRANSMISJA WIRUSA po KAŻDEJ szczepionce/szczypince jest znacznie – ZNACZNIE mniejsza. Nie gwarantował to żaden producent – to badania dopuszczające do użytku potwierdziły. —> źródło GOOGLE.pl

 6. PiS.Bolszewik.Czekista. Odpowiedź

  polacy stajecie się w ten kraju w coraz większym stopniu zwolennikami nazistowskiej faszystowskiej dyktatury.

  • Kto wydaje prawo wykonywania zawodu 'tlumaczowi przysięgłemu’, który w jednym zdaniu robi błąd ?
   Pisze się PASS a nie PAST 🙂 panie 'rzeczoznawco’.

 7. Może da to niektórym do myślenia , Ten paszport nie ma nic wspólnego z ochroną zdrowia . Jedyne co daje to brak wykluczenia z normalnego życia społecznego. W latach 30 Niemcy też powoli ograniczali Żydom prawa obywatelskie i straszyli roznoszonym przez nich tyfusem. Niestety ja analogię do dzisiejszych czasów dostrzegam.

 8. Wolałbym mieszkać i pracować w Austrii, niż w Polsce, ale jestem już za stary na emigrację.

 9. Brawo dla Twórców baneru, Polacy powoli się budzą . STOP iniekcyjnemu holocaustowi ! Dla ofiar współczesnych komór gazowych jest już za późno. Nieświadomie przyjąłeś szprycę, trudno, ale uratuj tylu ile się da w około. Wykorzystaj ten krótki czas, który Ci pozostał wartościowo.

 10. Niestety Kotlina jest jak dół, do którego spływają ścieki. I dosłownie i w uznaniu ludzkich charakterów. Bogaci przybysze, nie wiadomo skąd bogaci, dają się lizać wszelkim urzędowym ściekom i kastom, obiecując życie lepsze niż innych. I teraz ich potomkowie, popelina SB-ków i innych zwyrodnialców grasuje na szlakach i dawnych ścieżkach Kotliny za nic mając innych. A popelinowa władza trwa i udaje że robi wszystko dla nas.

 11. Padłem ze śmiechu Odpowiedź

  Qrwa, wpisy foliarzy pod tym artykułem są mistrzostwem świata. Zdychajcie.

 12. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  PO-PSL-SLD-KGB-TVN Czerwona Kotlina i zamieszkujące ją potomkowie gości co to przybyli do Naszej Polski na Ruskich czołgach = Anty Polska i anty społeczna dzicz, wrogowie Wolnej i Niepodległej Polski. Sepsa , Wielkie zagrożenia dla Naszego wolnego bytu. Jak Ruski by tu przyszedł to pierwsi by nas ciągali za włosy i okładali kułakami. Pomagali by im ochoczo Niemieckie pachołki i sługusy Sowieckie. Na nich trzeba BARDZO uważać bo oni tylko czekają na sygnał od swoich ponów z Moskwy i Berlina. WOLNA Polska stoi im kością w gardle. Nienawiść do wolnej POLSKI wyłazi im w soczystych pełnych gniewu bluzgach.

 13. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Przykładem takiego sowieckiego zdziczenia jest Marta Lempart-ksywa–,, Zamknij mordę psie” albo ,,Wypierdalać” PO-wski zakłamany oszust i zawodowy Niemiecki kłamca niejaki Donald Tusk –ksywa ,, Niemiecki Pies” Przedstawiał ją w Uni Europejskiej jako swoją protegowaną do robienia porządku z Polakami. Pan Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski wystawił te Sowieckie bele co na uwaga—Człowieka Roku. Ale jaja. Ale jaja. Takie NIC takie byle co, takie barachło chce rządzić w NASZEJ POLSCE. Ale jaja. Wasze niedoczekanie wy złodzieje……

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.