Ważą się losy wsi, którą jeleniogórzanie i turyści z innych miast upodobali sobie do wędrówek i kąpieli w wodospadzie Podgórnej. Gmina Podgórzyn planuje wprowadzić zmiany w Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla Przesieki. Zdaniem niektórych mieszkańców to prosta droga, by spokojną, uroczą górską wieś zamienić w hałaśliwy kurort. Piszą o tym w uwagach do Studium. Termin ich zgłaszania mija 10 lutego.

-Projekt Studium w nieudolny sposób przekształca Przesiekę w przeinwestowane turystycznie małe miasto, nie zapewniając mieszkańcom podstawowych funkcji – czytamy w Uwadze do projektu Studium. „Mieszkańcy sprzeciwiają się forsowanej w Studium wizji radykalnego rozwoju Przesieki, polegającej na: zwielokrotnieniu liczby nowych budynków. Już obowiązujący plan miejscowy pozwala na wybudowanie co najmniej dwa razy więcej nowych budynków. Projekt Studium umożliwia realizację ich wielokrotnie więcej, poprzez dopuszczenie zagęszczenia i podwyższenia zabudowy. Znacznej rozbudowie bazy noclegowej z dopuszczeniem wielkich inwestycji hotelowych, uzasadnionej faktem, że Karpacz ma jej więcej” – piszą mieszkańcy.

Wójt Podgórzyna Mirosław Kalata tłumaczy, że zmiany w Studium są konieczne, bo gmina chce rozwijać się turystycznie. Niezbędne są szersze drogi i umożliwienie inwestycji. – Nie można zrobić z Przesieki skansenu – mówi Mirosław Kalata.

Więcej na ten temat przeczytacie w Nowinach Jeleniogórskich z 1 lutego 2022 roku. Dowiecie się w jakim kierunku idą zmiany zaproponowane przez gminę, jakie zastrzeżenia do nich mają mieszkańcy. Piszemy także o tym na czym polega zrównoważony rozwój gmin turystycznych.

FOT. Przesieka kamera internetowa

4 komentarze

  1. Moje dzieciństwo to Przesieka, zadbana, wesoła, tętniącą życiem, lata 70-80. Niestety że smutkiem patrzę na to co teraz z tego zostało. Obraz nędzy i rozpaczy, dziurawe drogi, niewykoszone łąki, zaniedbane,zdewastowane lub opustoszałe dawne ośrodki FWP straszące co krok. Piękna miejscowość.

  2. Brawo mieszkańcy Przesieki! Nie dajcie się! Szklarskiej Porębie taki los mieszkańcom zgotowali Sokoliński i Graf! Wszędzie budują patoapartamenty, drogi zrujnowane, wszędzie korki, niewydolna oczyszczenia ścieków i nie ma możliwości podłączenia gazu, bo niewydolna sieć. Czekać jeszcze jak zacznie się problem z prądem i wodą

  3. Czy ktoś się w końcu opamięta do cholery ????????? Zrobimy tu sobie taki gnój że stali mieszkańcy będą się stąd wynosić bo się zyć nie będzie dało. Jaki k….wa rozwój ??? To jest mentalny niedorozwój co się tu wyprawia. Mamy tych gór jedno północne zbocze Karkonoszy gdzie wali 1/3 dudolandu na tak zwany wypocz, już się nie da tu wytrzmać od tłumów jak na Krupówkach, od korków, spalin, szlaków pełnych śmieci. Jeszcze mało ?? Patologiczna polityka od samej góry państwa do samego dołu.

  4. skończy tak jak reszta, przyjadą patodewelopery i nasr*ją patoapartamentów…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.