Starania o powstanie Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów trwały latami. Całkiem niedawno, bo w marcu tego roku, udało się Krainę włączyć do sieci. Okazuje się jednak, że to wcale nie jest gwarancja ochrony wybitnych walorów przyrodniczych i geologicznych tego obszaru. W Dobkowie, w samym sercu Geoparku UNESCO, inwestor z Lublińca postanowił zasypać starą żwirownię odpadami, również przemysłowymi. „Nie możemy się zgodzić na takie barbarzyństwo” – krzyczą miejscowi aktywiści.

Stowarzyszenie Dobków na stronie „petycjeonline” opublikowało petycje w tej sprawie, którą każdy może podpisać. Wnioskują w niej o wydanie decyzji odmownej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego dla wydania zezwolenia na przetwarzanie odpadów innych niż niebezpieczne w procesie odzysku polegającym na wypełnieniu terenów niekorzystnie przekształconych – złoża kruszywa naturalnego „Dobków” położonego w granicach działki nr 136/9, gmina Swierzawa, wnioskowanego przez firmę BMMS sp. z o.o.

Informują też, że W Dobkowie mają być składowane m.in.: popioły lotne ze współspalania węgla z biomasą, niepochodzące z palenisk fluidalnych; żużle granulowane z pieców szybowych oraz żużle z pieców obrotowych; żużle szybowe i granulowane; żużle odlewnicze; odpady z przygotowania mas wsadowych do obróbki termicznej.

W sprawie wypowiada się też Biuro Światowego Geoparku UNESCO Kraina Wygasłych Wulkanów, zwracając uwagę, że żwirownie są kopalnią wiedzy na temat “najnowszej” geologicznej historii regionu. Opowiadają o czasach kiedy klimat był znacznie chłodniejszy, a większość terytorium kraju pokryta była lądolodem.

– Poza dziedzictwem geologicznym i ochroną przyrody – akurat w tym miejscu – olbrzymie znaczenie ma następujący fakt: Lądolód pozostawił po sobie grube pokłady piasków i żwirów czyli skał przepuszczalnych, w którym znajdują się warstwy wodonośne zasilające wszystkie studnie kopane w okolicy. Nie tylko w Dobkowie, bo jednocześnie mamy do czynienia z działem wód – czyli woda spływa w kierunku Kaczawy i Nysy Szalonej. WSZYSTKO co się znajdzie w obrębie takich sypkich, przepuszczalnych skał dostanie się do naszej wody! Namawiamy do podpisania petycji miłośników przyrody nieożywionej i ożywionej, ale również tych, którzy zdają sobie sprawę z konsekwencji skażenia wód powierzchniowych i podziemnych dla mieszkańców – przekonuje koordynator kaczawskiego geoparku.

Decyzje o ewentualnej zgodzie wydaje marszałek województwa w oparciu m.in. o opinię gospodarza terenu – samorządu Świerzawy. Paweł Kisowski burmistrz gminy Świerzawa stanowczo zapewnia, że gmina sprzeciwi się zasypaniu żwirowni odpadami.

Petycje można podpisać pod adresem:

https://www.petycjeonline.com/protest_nie_dla_wysypiska_mieci_w_dobkowie

Fot. FB VillaGreta

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

887732136

Zgłoś za pomocą formularza.