Sklepy liżą rany po rządowej akcji: obniżamy VAT do zera. Jak donosi „Rzeczpospolita”, korekta cen kosztowała tylko osiem największych sieci handlowych 3 miliony złotych. Tyle trzeba było zapłacić za dodatkową pracę. Małe sklepy zapłaciły jeszcze więcej.

Wspomniane koszty – jak czytamy w „Rzeczpospolitej” – obejmują m.in. dodatkowe wynagrodzenie pracowników w sklepach, którzy nawet dwie doby wcześniej zaczęli zmieniać ceny na półkach. Robili to głównie nocą. Do tego dochodzi wynagrodzenie informatyków, którzy nocą przed 1 lutego musieli dokonać zmian w systemach.

– Niektóre firmy nie były w stanie zdążyć do rana, więc otwarcie sklepów opóźniło się. To oznacza dodatkowe straty w obrotach – powiedziała Rz Renata Juszkiewicz, prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

Takie koszty musiały ponieść wszystkie firmy. Wiele małych musiało zapłacić więcej. Choćby z tego powodu, że na stałe nie utrzymują one informatyków i musiały ich nagle zatrudnić. Tymczasem same obniżki często wynosiły kilka, kilkadziesiąt groszy. Co więcej, nikt nie ma wątpliwości, że ceny będą się zmieniały… w górę. Tymczasem kosztowało to dziesiątki milionów złotych, które w tak trudnym okresie firmy mogły przeznaczyć na coś innego.

Ryszard Jaśkowski, prezes KZRSS Społem, w rozmowie z Rz: – To pozorny ruch, a dla sklepów oznacza masę dodatkowej pracy, choćby przy wymianie etykiet. Różnice w cenach są minimalne, czasami kilka groszy na produkcie – jak klienci mają to odczuć?

Tę opinie potwierdza w rozmowie z nami pani Elżbieta, matka dwójki chłopców. – W ogóle nie zauważyłam jakiejś obniżki, bo po niej płacę tyle samo, ile płaciłam przed nią – nie kryje oburzenia. – Tyle było hałasu, każdy liczy na spore oszczędności w codziennych wypadkach, a wyszło jak zawsze: dużo hałasu o nic.

News4Media/fot. Pixabay

14 komentarzy

 1. Przeciętny Kowalski, który zarabia na rękę 3500 za ciężką pracę, jak słyszy o stratach to nie rozumie jakie straty w grę wchodzą. Właściciel średniego sklepu zarobi rocznie na czysto zamiast 400 000 zł, 380 000 zł.

 2. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Ale my Panie Redaktorze liczymy ile nam w NASZYCH KIESZENIACH zostało szmalu i wychodzi nam, że wszystko gra. Mamy zdecydowanie lepiej. Wczoraj zatankowałem auto i miałem 53 złote taniej jak w Styczniu, czyli jest taniej i to całkiem sporo. Tylko nie wiem czy to się Panu podoba??? bo jakoś Pan o tym nie pisze. Czyżby jakiś zakaz albo boicie się PEGAZUSA. Niech Pan nie pęka i napisze o tym. A co raz Pan może zaszaleć. Wal Pan śmiało.

 3. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Właściciel średniego sklepu takiego jak LIDL, KAUFLAND, ALDI to proszę szanownego Pana ZAROBI DZIENNIE zamiast 400 tysięcy 380 tysięcy. Proszę mi wierzyć oni tyle zarabiają dziennie i nie chcą płacić podatków od tych zysków w Polsce.

 4. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Tylko sieć sklepów KAUFLAND miała 110 miliardów przychodu a POLSCE.

 5. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Tylko sklepy AUCHEAN wypracowały przychody w latach 2015-2019 na poziomie 51 miliardów a odprowadziły z tego zaledwie 0.004% podatku CIT. DO ORANGE POLSKA my podatnicy dopłaciliśmy . DOPŁACILIŚMY MY POLACY DO TYCH BOGACZY. Taka jest prawda. Uczynili sobie tutaj raj na ziemi.

 6. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Niech Pan o tym napisze Panie Redaktorze jak oczywiście Panu pozwolą. KAMANDIRY.

 7. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Na PIS to zapewne pozwalają pisać co nie???? Widać to gołym okiem po czyjej stoicie stronie. Wstyd. Ale temu się nie dziwimy, wszak to CZERWONA DOLINA. Wot i wsio Wania.

  • Dupku jutro niedziela idź do czarnoksiężnika co siedzi w konfesjonale i donoś.
   Pod rządami PISu 3/4 ludzi zdurniało .

 8. Rzeczywiście nierządy PisoMatołów mogą jak widać spowodować u niektórych niezdrową podnietę.
  Kolejne sukcesy tej zgrai mogą doprowadzić do zawału co najmniej.

 9. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Największym zagrożeniem dla wolności Naszego Narodu i Naszej Ojczyzny–POLSLKI jest ZSOWIETYZOWANIE i stworzenie RUSKIEGO SPOŁECZEŃSTWA –Ruskiego Neo-człowieka i Sowieckich pachołków w Naszym Kraju –Polsce. Co widać na każdym kroku i przy komentarzach. Sowieci opanowali tę CZERWONĄ Dolinę niedoli i hańby narodowej. Ale koniec wasz jest bliski wy KONFIDENCI I DONOSICIELE. Kapowanie wyssaliście z mlekiem matki. Czereśniaki niedouczone i będzwoły.

 10. PO jak podwyżki. i zdrada narodowa. Odpowiedź

  Dzisiaj też będę pił i też wszystkich zwyzywam. Hydry czerwone i siepacze putinowskie.

 11. A czy ktoś policzył ile nam zostało w kieszeni?
  Zakupy za 100 zł.z watem.Bez wątku 95zl.
  Całe 5 zł.słownie pięć zł. zostało mi w kieszeni
  Huraaaaaaa!

 12. Gdyby tak jeszcze przy okazji obniżki vatu, prywaciarze obniżyli swoje marże , ludzie bardziej odczuli by obniżki , przecież w czasie pandemi nie muszą tak doić klientów !

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.