„Smakowity” wernisaż wystawy „Historia Piernikarskiego Rzemiosła” odbędzie się w piątek 4 listopada o godz. 16:00 w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, ul. Jana Matejki 28. Temat to rozwój piernikarskiego rzemiosła na Dolnym Śląsku i w regionie Jeleniej Góry na tle rozwoju piernikarstwa w Europie Środkowej w ciągu 700 lat (od XIII do XX w.).

Wystawa podzielona będzie na dwa bloki. Blok pierwszy to „Historia piernikarskiego rzemiosła w Europie Środkowej i na Dolnym Śląsku”, blok drugi to Historia toruńskiego piernika zaprezentowana przez „wędrującą” wystawę „Świat toruńskiego piernika”.

Rozwój silnych ośrodków rzemiosła piernikarskiego przebiegał od średniowiecza równolegle w kilku ośrodkach w Europie Środkowej, takich jak Norymberga w Niemczech, Pardubice w Czechach, w Toruniu w Ziemi Chełmińskiej, a także na Śląsku z Wrocławiem i Świdnicą na czele, gdzie jako pierwsi w Europie piernikarze odnotowani są w dokumentach (1293r.) jako „wykonujący pieprzne ciastka”.

Wystawie towarzyszy wydanie katalogu kolekcji form piernikarskich ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze pt. „Tradycje piernikarskie w Jeleniej Górze”  oraz cykl działań edukacyjnych (kuratorskie oprowadzania) i warsztatów promujących mało znane dziedzictwo kulturowe regionu – piernikarstwo i jego współczesną kontynuację.

Wystawa potrwa do 26 lutego 2023 r.

Wystawa „Historia piernikarskiego rzemiosła” jest efektem realizacji projektu o tym samym tytule wykonanym przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, współfinansowanym ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Fundacji KGHM Polska Miedź.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.