Lubańska spółka Imakon rozpoczęła likwidację. Wypowiedzenia otrzymało 70 zatrudnionych tam osób. Spółka informuje, że likwidacja to skutek prowadzonej restrukturyzacji firmy macierzystej.

Lubańska spółka prowadziła działalność od 1995 r. 100 proc. udziałów należało do spółki matki Imeco GmbH & Co.KG. Z niemieckiego Goldbah (Hesja). Firma zajmuje się produkcją wyrobów z włókniny do zastosowań medycznych i indywidualnych. Zakład w Lubaniu zajmował się tym drugim asortymentem.

Spółka ograniczyła się do wydania poniższego oświadczenia

– Decyzja właściciela o likwidacji jest kontynuacją podjętej wcześniej na rynku niemieckim restrukturyzacji działalności, zapoczątkowanej likwidacją jednego z zakładów w Niemczech. Ta wynikła z niedawnych zmian przepisów UE w sprawie wyrobów medycznych i związanych z nią zmian wymagań, które zwiększyły presję cenową i kosztową. Właściciel kierował się również obecną sytuację gospodarczą i prognozami dla rynku.

Zwolnienia w Imakon Sp. z o.o. podlegają ustawowym przepisom dotyczącym zwolnień grupowych. W najbliższym czasie odbędą się konsultacje z zakładową organizacją związkową. Zaskoczeni informacją o likwidacji pracownicy otrzymali zapewnienie o wypłacie wszystkich należnych wynagrodzeń, świadczeń i odpraw.

Imakon Sp. z o.o. podjął już działania ułatwiające pracownikom znalezienie nowych miejsc pracy – zapewnia Imakon.

Dla pracowników informacja o likwidacji spółki i wypowiedzenia, które otrzymali wczoraj były całkowitym zaskoczeniem. Mają żal do pracodawcy, że nie poinformował wcześniej o sytuacji, co pozwoliłoby im rozpocząć poszukiwanie pracy. Mówią też, że na razie nic nie wiedzą o działaniach, wspierających ich w znajdowaniu nowego zatrudnienia, ale liczą, że spółka wywiąże się ze zobowiązań.

Sytuacja na rynku pracy w Lubaniu i w powiecie lubańskim na razie nie jest zła. W mieście, w sierpniu zarejestrowanych jako bezrobotni było tylko 261 osób. To najniższa liczba od lat. W sierpniu ubiegłego roku bezrobotnych było 380. Dla powiatu te liczby wynoszą odpowiednio 957 i 1381.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.