Od grudnia ubiegłego roku urząd miasta przygotowywał się do jej wdrożenia. Wprowadzano dane z podległych jednostek miejskich na podstawie, których można weryfikować informacje dotyczące zadeklarowanej liczby osób zamieszkujących poszczególne adresy.

– Aplikacja bardzo szybko analizuje bazy i wskazuje „deklaracje zaniżone”. Są to wyniki obliczone pod kątem zbyt niskiej liczby osób zadeklarowanych w gospodarstwie domowym. Program wskazuje też „deklaracje zawyżone” – mówi Magdalena Bręśkiewicz z Wydziału Infrastruktury Miejskiej i Ochrony Środowiska.

Już udało się wyselekcjonować ok. 200 gospodarstw domowych do weryfikacji.

– Teraz będziemy prosili mieszkańców o wyjaśnienie rozbieżności. Wcześniej sprawdziliśmy ok. 700 adresów, które figurowały w bazie jako tzw. „zerówki” czyli nieruchomości niezamieszkałe. W 300 przypadkach ich mieszkańcy otrzymali wezwania do weryfikacji danych w deklaracjach – wyjaśnia urzędniczka.

Aplikacja GOVtech z sukcesem jest wykorzystywana przez miasto Świdnik. W ciągu jednego roku wyłapała ponad 1,3 tys. osób, które nie płaciły za śmieci. Samorząd Świdnika przekazał Kamiennej Górze bezpłatnie prawa do wykorzystywania tego oprogramowania.

 

GovTech Poland jest projektem międzyresortowym. W przedsięwzięciu, które ma ułatwić administracji i samorządom korzystanie z nowoczesnych i innowacyjnych rozwiązań uczestniczą cztery ministerstwa – Cyfryzacji, Finansów, Przedsiębiorczości i Technologii oraz Zdrowia a także miasto Świdnik. W przypadku Świdnika chodziło o stworzenie aplikacji wykrywającej nieprawidłowości w składanych przez mieszkańców deklaracjach „śmieciowych”.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.