Rafał Bubnicki kreśli szeroko zakrojony obraz życia profesora Czesława Hernasa, przedstawiając je na tle czasów, w których żył, problemów z jakimi się mierzył, wyzwań, którym usiłował sprostać. Z autorem książki można będzie spotkać się w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze 24 maja o godz. 17.00.

Bohaterem kolejnego tomu z serii „Dolnośląska Solidarność” jest postać budząca podziw nie tylko ze względu na swą piękną kartę opozycyjną, nie tylko ze względu na niezwykły dorobek naukowy, ale też z uwagi na kulturotwórczy – jak określa to autor publikacji – wymiar działalności podejmowanej przez profesora Czesława Hernasa.

Z tej narracji wyłania się nie tylko sylwetka wyjątkowego badacza, ale także opowieść o wrocławskim środowisku inteligenckim

Czesław Hernas

Historyk literatury, folklorysta. Autor książek przełomowych dla badań polskiej kultury „W kalinowym lesie” i „Barok”, redaktor „Literatury polskiej. Przewodnika encyklopedycznego”, redaktor periodyków: „Literatura Ludowa”, „Teksty” i „Wrocławskie Studia Wschodnie”. W latach 1971-1985 dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, odwołany ze stanowiska z powodu zaangażowania w działalność opozycji demokratycznej. Nauczyciel akademicki wspierający Studencki Komitet Solidarności w latach 70 XX wieku, członek Wrocławskiego Komitetu Obywatelskiego w latach 1989-1990.

Rafał Bubnicki

Historyk literatury, dziennikarz, producent filmowy. W latach 1990-2006 pracował w „Rzeczpospolitej” i Radio Wolna Europa. Autor i współautor kilkunastu książek i albumów m.in. redaktor (wspólnie z Andrzejem Dębskim) publikacji „Stanisław Lenartowicz. Twórca osobny” i „Sylwester Chęciński”. Kierując Dolnośląskim Funduszem Filmowym (2008-2018) był koproducentem59 filmów m.in. „Pokot” Agnieszki Holland, „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego i „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.