Jesteś emerytem lub rencistą, ale chcesz sobie dorobić. Możesz. Jeśli jednak przekroczysz dozwolony prawem limit, będziesz miał problem. Warto zatem wiedzieć, na ile możemy sobie pozwolić.

Limity dorabiania do rent i emerytur – jak przypomina portal Strefa Biznesu – są aktualizowane co 3 miesiące, bo przeciętne wynagrodzenie, od którego są uzależnione, zmienia się co kwartał. Nowe limity będą obowiązywały w marcu, kwietniu i maju tego roku.

Kogo dotyczą limity?
Kobiety, które skończyły 60 lat, i mężczyźni, którzy skończyli 65 lat, nie mają się czego obawiać. Limity ich nie dotyczą. Tak jak nie dotyczą rencistów pobierających renty dla inwalidów wojennych czy wojskowych niezdolnych do pracy w związku z ich służbą wojskową.

Limity dorabiania obowiązują tych emerytów i rencistów, którzy nie osiągnęli jeszcze wieku emerytalnego (60 lat kobiety, 65 mężczyźni), bo przeszli na wcześniejszą emeryturę, oraz osób, które pobierają dopłatę do minimalnej emerytury.

Ile mogą dorobić?

Więcej niż do tej pory. Jeżeli emeryt czy rencista od 1 marca 2022 r. zarobi więcej niż 4196,56 zł (70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia), to ich świadczenia zostaną zmniejszone.

W przypadku przychodu powyżej 7793,61 zł (130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia) należy się spodziewać zawieszenia świadczenia. Do tej pory limity wynosiły odpowiednio 3960,20 zł i 7354,50 zł.

A co z rentą socjalną?

Od nowego roku na korzystne zmiany mogą liczyć osoby dorabiające do renty socjalnej. Renta nie zostanie zawieszona (a odpowiednio zmniejszona) do momentu przekroczenia 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Do tej pory zawieszana była już przy przychodzie wyższym niż 70 proc. tej kwoty.

Co więcej, do limitów wliczanych będzie też mniej rodzajów przychodów. Na zawieszenie renty socjalnej nie wpłynie:

– przychód z tytułu najmu i dzierżawy,

– przychód m.in. z umowy zlecenia uczniów szkół ponadpodstawowych i studentów, jeśli nie ukończyli 26. roku życia.

– Na nowe kwoty limitów muszą uważać szczególnie osoby pobierające renty socjalne, bo ich dotyczą nieco inne zasady dorabiania. Jeśli ich dodatkowy przychód od marca będzie wyższy niż pierwszy próg, czyli 4196,60 zł, to wypłata renty socjalnej za miesiąc, w którym doszło do przekroczenia, nie przysługuje w całości – przypomniała w Strefie Biznesu Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

News4Media/fot. Pixabay

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.