Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 listopada 2022 r. na wycieczkę nr 43 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 7.51 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć (tel. 502 132 682).

Trasa długości 14 km przebiega przez środkową część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok, mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym – tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse, by umożliwi jadącym obejrzenie wspaniałej panoramy Karkonoszy. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz nad Kobyłą i zboczem Maślaka dochodzimy do Przełęczy Komarnickiej, najwyżej położonej przełęczy w Górach Kaczawskich, u podnóża ich najwyższych szczytów – Barańca i Skopca. W wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Następnie schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w. Obok – dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany. Jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku, nakryta łamanym dachem namiotowym. W końcowej części wycieczki docieramy do Maciejowej, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do centrum Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Zdj. Fotopolska.eu

Na zdjęciu Przełęcz Komarnicka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.