Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 27 listopada 2022 r. na wycieczkę nr 43 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd o godz. 7.51 autobusem MZK linii nr 10 sprzed dworca kolejowego w Jeleniej Górze do Dziwiszowa Górnego, gdzie będzie oczekiwała turystów prowadząca wycieczkę Jolanta Kupeć (tel. 502 132 682).

Trasa długości 14 km przebiega przez środkową część Grzbietu Południowego Gór Kaczawskich. Z końcowego przystanku komunikacji miejskiej w Dziwiszowie Górnym podchodzimy na Przełęcz Widok, mijając po drodze krzyż pokutny z wyrytym mieczem. Przełęcz jest znakomitym punktem widokowym – tu w XIX wieku zatrzymywały się dyliżanse, by umożliwi jadącym obejrzenie wspaniałej panoramy Karkonoszy. Szlakiem niebieskim przez Przełęcz nad Kobyłą i zboczem Maślaka dochodzimy do Przełęczy Komarnickiej, najwyżej położonej przełęczy w Górach Kaczawskich, u podnóża ich najwyższych szczytów – Barańca i Skopca. W wybudowanej przez leśników wiacie zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. Następnie schodzimy do Komarna. W środkowej części wsi oglądamy zabytki architektury sakralnej: gotycki kościół p.w. św. Jana Chrzciciela z przełomu XV i XVI w. Obok – dwa krzyże pokutne. W pobliżu znajduje się drugi kościół, barokowo-klasycystyczny z XVIII w., obecnie nieużytkowany. Jest to ciekawa budowla założona na rzucie 8-boku, nakryta łamanym dachem namiotowym. W końcowej części wycieczki docieramy do Maciejowej, skąd około godz. 16 odjeżdżamy autobusem linii nr 2 do centrum Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Zdj. Fotopolska.eu

Na zdjęciu Przełęcz Komarnicka

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.