Polskie prawo dopuszcza możliwość poruszania się po drogach Jeleniej Góry i wszystkich innych miejscowości samochodem z kierownicą umieszczoną po prawej stronie. To, że istnieje taka możliwość, nie musi jednak oznaczać, że warto z niej skorzystać. Przeanalizujmy zatem wszystkie za i przeciw i zastanówmy się, czy wybór tzw. „anglika” to dobra decyzja.

Zalety kupna „anglika”

Zacznijmy od korzyści związanych z wyborem tego rodzaju auta.

Niższa cena

Podstawową zaletą wynikającą ze sprowadzenia do Jeleniej Góry samochodu z kierownicą umieszczoną po prawej stronie jest niska cena. Nawet biorąc pod uwagę wszelkie dodatkowe formalności i opłaty, pod względem finansowym jest to z reguły o wiele opłacalniejsza transakcja niż nabycie pojazdu w Polsce czy Niemczech. Zdarza się, że angielskie modele są dostępne za kwotę nawet o kilkadziesiąt procent niższą niż te same egzemplarze zarejestrowane w Polsce. Właśnie cena stanowi najważniejszy argument przemawiający do osób, które rozważają kupno „anglika”.

Wysoka pewność zakupu

Na temat mniej lub bardziej nieetycznych sztuczek stosowanych przez sprzedawców aut w Polsce (ale nie tylko, bo w innych krajach również można spotkać podobne praktyki) można by napisać opasłą książkę. I o ile rzeczywiście kupujący w naszym kraju ma dość ograniczone możliwości weryfikacji pojazdu, o tyle w Wielkiej Brytanii sytuacja wygląda inaczej. Na stronach rządowych oferowane są bowiem narzędzia dające wgląd w prawdziwy przebieg, przebyte wypadki czy historię wykonanych przeglądów. To bardzo cenne informacje, które pomagają w podjęciu prawidłowej decyzji i uniknięciu niepożądanych pułapek, tak częstych u polskich sprzedawców.

Dobry stan techniczny

Auta z Wielkiej Brytanii słusznie cieszą się dobrymi opiniami, bo tamtejsi kierowcy rzeczywiście o nie dbają, a do tego jakość dróg jest znacznie lepsza niż Polsce. W rezultacie podzespoły ulegają wolniejszej eksploatacji i wykazują dłuższą wytrzymałość.

Wady samochodu z Anglii

Przejdźmy teraz do potencjalnych ryzyk i wad wynikających z kupna „anglika”.

Dodatkowe opłaty i koszty

To tylko pozornie wada, bo wszystkie dodatkowe koszty związane z podatkami i innymi opłatami i tak są znacznie niższe niż różnica pomiędzy ceną nabycia samochodu w Anglii a Polsce czy Niemczech. Jeśli chodzi o wydatki na ubezpieczenie takiego auta, polecamy kupno polis w porównywarce https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/.

Skomplikowane formalności

Pewnym problemem może być konieczność poświęcenia czasu na załatwienie wszelkich formalności wynikających ze sprawdzenia samochodu z Anglii, czyli kraju leżących poza Unią Europejską. Rzeczywiście, wszelkie procedury mogą zajmować nawet kilka dni, również te dotyczące ubezpieczenia. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat i sprawdzić, czy zniżki z OC z zagranicy przechodzą na samochód zarejestrowany w Polsce, przeczytaj artykuł dostępny pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/znizki-z-zagranicy/. Same formalności można natomiast przekazać pełnomocnikowi, który się nimi zajmie w Twoim imieniu.

Niewygoda jazdy

Trudno zaprzeczyć, że poruszanie się samochodem z kierownicą umieszczoną po prawej stronie po drogach, na których obowiązuje ruch prawostronny, może być problematyczne. Komplikacje pojawiają się przede wszystkim podczas wyprzedzania, ponieważ bezpieczne wykonanie manewru utrudnia ograniczona widoczność z pozycji kierowcy. Początkowo mało komfortowa może być też obsługa skrzyni biegów lewą ręką, ale do tego można się szybko przyzwyczaić.

Droższe ubezpieczenie

Jeśli chodzi o koszty, trzeba też pamiętać o znacznie wyższym OC dla „anglika”. O ile dokładnie jest ono droższe? Informacje na ten temat można znaleźć na stronie https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-anglika-w-polsce/, co nie zmienia faktu, że nawet przy wysokiej składce pod względem finansowym kupno „anglika” się opłaca.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Andrzej Buda

601 566 560

Zgłoś za pomocą formularza.