Prezydent Andrzej Duda dzisiaj podpisał ustawę, dzięki której Polacy będą mogli kupić tańszy węgiel. Ale ta oferta jest nie dla każdego.

Jak chce ustawa, samorządy mają kupować importowany węgiel za 1500 złotych. Na własny koszt mają przewozić go do miast i gmin i tam sprzedawać mieszkańcom za maksymalnie 2000 zł. Jeżeli wszystkie koszty operacyjne będą wyższe, to i tak tona opału ma finalnie kosztować 2000 zł. Różnicę między ceną a kosztami ma pokryć gminom państwo.

Ankieta to nie wniosek o zakup węgla

Samorządy, które już się zdecydowały na przystąpienie do programu, właśnie proszą swoich mieszkańców o wypełnianie ankiet. To jeszcze nie jest złożenie wniosku o zakup opału, ale rozeznanie w sytuacji. Lokalne władze chcą wiedzieć, ilu mogą mieć klientów.

– Docelowe wnioski będą możliwe do składania dopiero po wejściu w życie stosownych przepisów i po opublikowaniu kolejnego komunikatu Urzędu Miasta – tak na przykład ankietę tłumaczą mieszkańcom urzędnicy z Piły.

– Ankieta nie jest wnioskiem o sprzedaż węgla ani gwarancją otrzymania węgla. Ankieta jest potrzebna do oszacowania i zamówienia odpowiedniej ilości węgla, który następnie będzie sprzedawany mieszkańcom w preferencyjnej cenie, po spełnieniu przez nich odpowiednich kryteriów oraz złożeniu odpowiednich wniosków – uczulają z kolei w Jaworznie.

Ale uwaga: nie każdy będzie mógł kupić węgiel za 2000 zł.

Jak informuje Ministerstwo Aktywów Państwowych, taki opał będzie mogła kupić osoba fizyczna z gospodarstwa domowego, która jest uprawniona do dodatku węglowego. To oznacza, że musiała w swojej deklaracji CEEB wskazać jako główne źródło grzania właśnie piec węglowy.

– W ramach zakupu preferencyjnego członek gospodarstwa domowego będzie mógł kupić węgiel w dwóch partiach: do końca 2022 r. i od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. – informuje ministerstwo. I dodaje:  – Ilości możliwe do zakupu w tych okresach określi rozporządzenie ministra aktywów państwowych. Obecny projekt zakłada dwie transze po 1,5 tony.

Trzeba także pamiętać, że prawo da gminom możliwość określenia kryteriów pierwszeństwa do zakupu preferencyjnego, żeby rodziny najbardziej potrzebujące mogły go kupić w pierwszej kolejności.

Tani węgiel dla osób, które wcześniej nie kupiły tańszego opału

Jednak najważniejsze jest to, że na tani węgiel będą mogły liczyć osoby, które wcześniej nie kupiły opału w cenie niższej niż teraz oferuje rząd z samorządami.

– Wniosek o zakup preferencyjny będzie zawierał oświadczenie, że ani wnioskodawca, ani żaden członek jego gospodarstwa domowego nie kupili paliwa stałego na sezon grzewczy 2022-2023 po cenie niższej niż 2000 zł brutto za tonę w ilości, co najmniej takiej jak określona w rozporządzeniu.

„Jeśli wniosek będzie dotyczył zakupu do końca 2022 r., to oświadczenie będzie dotyczyło ilości wskazanej w rozporządzeniu dla okresu do końca  tego roku. Gdy wniosek będzie dotyczył zakupu od 1 stycznia 2023 r., to w oświadczeniu wskazywana będzie ilość węgla przewidziana na cały sezon grzewczy” – precyzuje MAP.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.