W wypożyczalni przy ulicy Żeromskiego 2 dostępne są wózki, które pomagają w przemieszczaniu się osobom niepełnosprawnym motorycznie, nie będącym w stanie samodzielnie chodzić. Do dyspozycji są także kule ortopedyczne, które wykorzystywane są przez osoby po doznanych urazach lub zabiegach operacyjnych, trwale niesprawnych ruchowo. Dają podparcie przy chodzeniu i pomagają w utrzymaniu równowagi, odciążają niesprawną kończynę. Z kolei chodziki rehabilitacyjne będą ułatwiać chodzenie, utrzymanie pionowej postawy oraz przewożenie bagażu podręcznego.
Z kolei w wypożyczalni przy ul. Osiedle Robotnicze 47A wypożyczać można również specjalistyczne rowery trójkołowe – idealne dla osób mających problem z poruszaniem się na tradycyjnych jednośladach.
Z asortymentu wypożyczalni mogą korzystać osoby potrzebujące na zasadzie wypożyczenia sprzętu na określony czas. Więcej informacji można uzyskać w Stacji Opieki Caritas Diecezji Legnickiej przy ul. Żeromskiego 2, tel. (75)6434592 oraz w Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, ul. Osiedle Robotnicze 47 A, tel. (75) 752-42-54
Sprzęt można zamówić także online. Dodatkowo, w wypożyczalni internetowej do dyspozycji są również łóżka rehabilitacyjne z materacami przeciwodleżynowymi. Sprzęt z wypożyczalni internetowej jest dostępny całkowicie bezpłatnie dla osób prywatnych. Aby otrzymać konkretną rzecz, dana osoba powinna wypełnić wniosek dostępny na stronie Fundacji Eco Textil. Wniosek rozpatrywany jest w przeciągu 24 godzin. Wypożyczający ponosi jedynie koszt związany z dostarczeniem i odebraniem sprzętu.
– Osoby potrzebujące mogą korzystać ze sprzętu całkowicie za darmo, pokrywają jedynie koszt dostarczenia i odebrania przesyłki. W Polsce działają podobne wypożyczalnie, ale komercyjne – za wynajęcie wózka czy kul trzeba płacić. A dla chorych często stanowi to barierę – mówi Monika Lipnicka z Fundacji Eco Textil, która jest organizatorem wypożyczalni internetowej.
Od niedawna taki sprzęt mogą wypożyczać także mieszkańcy Kamiennej Góry, gdzie uruchomiono punkt w Stowarzyszeniu „Lepsze Dziś”, ul. Mickiewicza 18, tel. 883 325 126.
W naszym regionie wypożyczalnie są także w Lwówku Śląskim – Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Wojska Polskiego 27, tel. (75)6453232 (dostępny sprzęt: wózki, balkoniki, kule) i w Bolesławcu – Ośrodek Pomocy Społecznej , ul. Cicha 7, tel. (75) 6457823 (dostępny sprzęt: wózki, balkoniki, kule).

 

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.