21 marca (czwartek) oficjalnie otwarto Rowerową Stanicę Zabobrzańską. Miejsce rekreacji ozdobił 18. jeleniogórski jelonek – „Skejtek”.

Realizowana etapami przez półtora roku (a licząc z pumptrackiem – 6 lat) inwestycja kosztowała znacznie więcej niż początkowo zakładano. Ostatni, najdroższy III etap kosztował nieco ponad 3 mln przy założeniu, że uda się go zrobić za 1,7 mln zł. Ale chyba było warto, bo powstało absolutnie topowe miejsce rekreacji i wypoczynku nie tylko dla mieszkańców Zabobrza. Już przed oficjalnym otwarciem było widać, jak wielką będzie się cieszyć popularnością – od rana do wieczora stanica przy ul. Kilara tętni życiem.

Jeszcze w tym roku, w bezpośrednim sąsiedztwie powstanie strefa wypoczynku rodzinnego z miejscem do grillowania, leżakami.

Podczas otwarcia stanicy odsłonięto kolejnego jelonka na jeleniogórskim ich szlaku. To „Skejtek”, którego twórczynią jest Claudia Donajska z V klasy Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych. Bardzo wiosenna atmosferę zapewniły natomiast przedszkolaki z Miejskiego Przedszkola nr 13

Przedsięwzięcie zostało zgłoszone do ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja roku i budowa XXI w.”, z takim uzasadnieniem:

„Rowerowa Stanica Zabobrzańska”, na którą składają się: miasteczko ruchu drogowego, pumptrack i skatepark, miejsca odpoczynku, plac zabaw, jest elementem wspierającym euroregionalne trasy rowerowe ER 6 i ER 2. Z założenia ma na celu zagospodarowanie i uatrakcyjnienie terenów wzdłuż dróg rowerowych i przyciągnięcie większej ilość turystów. Jest to miejsce odpoczynku. Znajdują się tam edukacyjne ścieżki pieszo-rowerowe, na których młodzi ludzie poznają przepisy i zasady bezpiecznego poruszania się po drogach publicznych. Oprócz tego znajdziemy tu plac zabaw, siłownie zewnętrzna, stojaki na rowery, stacje naprawy rowerów oraz ławki. Bogata infrastruktura rekreacyjna otworzyła nowe możliwości spędzania czasu wolnego oraz przyczyniła się do aktywizacji społecznej i propagowania aktywnego trybu życia. Młodzież jeżdżąca na rowerach , rolkach, hulajnogach czy deskorolkach ma miejsce do nauki, zabawy, doskonalenia swoich umiejętności i odpoczynku. Teren został wyposażony w oświetlenie LED, monitoring oraz system nagłośniający. Rozwój infrastruktury sportowo- rekreacyjnej w tym rowerowej stanowi jeden z głównych aspektów poprawy atrakcyjności miasta.

Jelenia Góra zgłosiła jeszcze lodowisko, zabobrzański „pałacyk” i termomodernizację Centrum Wspierania Uzdolnień.

Stanicę wybudowano w ramach projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze!”. To część większego programu pt. „Rozwój lokalny”, który w przypadku Jeleniej Góry został dofinansowany w wysokości ponad 3,3 mln euro, otrzymanych ze środków trzech państw – Liechtensteinu, Islandii i Norwegii w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Zadania mają swoje pokrycie w 85 proc. ze środków EOG i w 15 proc ze środków budżetu Państwa. Głównym celem projektu jest wzrost poziomu życia mieszkańców Jeleniej Góry oraz poprawa funkcjonowania miasta jako miejsca atrakcyjnego do życia i pracy.

Fot. UM JG

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.