Już w poniedziałek 7 marca 2022 rozpoczyna się 25. Międzynarodowy Festiwal Filmowy ZOOM–ZBLIŻENIA w Jeleniej Górze – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych odbywających się w stolicy Karkonoszy. Przed nami tygodniowa uczta kinowa. W programie seansów specjalnych niemal same przedpremiery i premiery filmów, do tego projekcje konkursowe, spotkania z gwiazdami polskiego kina i sobotnia gala finałowa z koncertem zespołu Wojtka Mazolewskiego.
Już pierwszego dnia festiwalu, o godz. 9.30 w Kinie Lot startują projekcje konkursowe. O 16.45 pierwszy z pozakonkursowych pokazów specjalnych. Na wielkim ekranie „Brigitte Bardot cudowna” – najnowszy film w reżyserii Lecha Majewskiego, który po projekcji spotka się publicznością. Wieczorem, o 20.45 szczególna projekcja filmu „W drogę”, z gestem wsparcia dla walczącej Ukrainy, jakie towarzyszyć będą całemu wydarzeniu. Są więc dadatkowe powody, by wybrać się do kina.
Filmem otwarcia tegorocznego festiwalu jest „Brigitte Bardot cudowna” (poniedziałek, 7 marca, godz. 16:45) w reżyserii wybitnego wizjonera kina – Lecha Majewskiego. Tym razem artysta zaprosił do współpracy Magdalenę Różczkę, Weronikę Rosati, Andrzeja Grabowskiego i Tomasza Sapryka. Akcja filmu toczy się w połowie XX wieku w Polsce Ludowej. Główny bohater, Adam, mieszka z matką, którą niepokoją funkcjonariusze Urzędu Bezpieczeństwa. Ojciec Adama bronił Albionu jako pilot II Wojny Światowej i słuch o nim zaginął. Przychodzą od niego paczki i kartki pocztowe, ale Adam, który nigdy nie widział swojego ojca, podejrzewa, że paczki przysyła ktoś inny. W szkole bezustannie marzy, że któregoś dnia ojciec wyląduje na zakurzonym boisku w swoim Spitfajerze i wznieci tuman pyłu, z którego wyłoni się żywy, bohaterski i wspaniały. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserem.
Drugim filmem pierwszego dnia festiwalu jest irański film „W drogę” w reż. Panaha Panahi (godz. 20:15) – jedna z największych niespodzianek ubiegłorocznego festiwalu w Cannes. Zachwycająca opowieść o rodzinnej podróży autem. Historia mistrzowsko dawkująca napięcie. Za kierownicą siedzi zdenerwowany dorosły syn, obok niego nucąca nostalgiczne piosenki matka. Z tyłu królują ojciec żartowniś z nogą w gipsie i nadpobudliwy kilkulatek, a w bagażniku podróżuje schorowany pies. Czy to weekendowy wypad, czy może ucieczka? Zwykła przejażdżka czy przemyt? To film, który wzbudza śmiech i łzy jednocześnie, i kradnie serca widzów na całym świecie.
”W drogę” jest debiutanckim filmem Panaha Panafi. Reżyser jest synem znanego na całym świecie Jafara Panahiego („Taxi Teheran”), którego filmy są ważnym głosem w dyskursie o prawach człowieka. Panah Panafi uczył się warsztatu współpracując z ojcem, a jego debiut – „W drogę!” to wspaniała opowieść o rodzinie podróżującej samochodem. Cel ich wyprawy z początku jest niejasny, ale widzimy, że nie chodzi tu beztroską wycieczkę za miasto: podróżujący pozbywają się telefonów komórkowych i cały czas obawiają się, że ktoś może ich śledzić…
Uwaga! Projekcja irańskiego filmu „W drogę” będzie miała charakter bezpłatny, ale… Będziemy wdzięczni, jeśli zaoszczędzone na zakupie biletu pieniądze zechcą Państwo przekazać na szczytny cel i wspomóc Ukrainę wrzucając datek do puszki – informują organizatorzy festiwalu, w trakcie którego prowadzona będzie zbiórka funduszy z przeznaczeniem na pomoc Ukrainie. W kinie LOT wystawiona zostanie puszka, do której można wrzucać pieniądze. Akcja prowadzona jest we współpracy z organizacją Moja Fundacja Jelenia Góra.
Oba poniedziałkowe filmy prezentowane w ram pokazów spcecjalnych, nie są dostępne w regularnej dystrybucji kinowej. Festiwalowe projekcje są więc jedną z nielicznych okazji, żeby je zobaczyć.
Co dalej?
W programie drugiego dnia festiwalu (wtorek 8 marca), poza projekcjami konkursowymi także kolejne dwa pokazy specjalne.
Najpierw (o godz. 17:00) emocjonujący obraz „Powrót do tamtych dni” w reż. Konrada Aksinowicza z Weroniką Książkiewicz i Maciejem Stuhrem, który stworzył niezapomnianą kreację. To historia Tomka, który mieszka sam z matką, bo jego ojciec Alek wyjechał do USA za pieniędzmi. Niespodziewanie mężczyzna pojawia się w domu z naręczem prezentów, ale nie wyjaśnia powodu swojego powrotu. Wszyscy wydają się szczęśliwi, jednak coś niepokojącego wisi w powietrzu. W miarę upływu czasu daje się zauważyć, że Alek walczy z silnym uzależnieniem od alkoholu, co stopniowo niszczy rodzinę Tomka oraz jego dzieciństwo. Chłopiec musi bardzo szybko dorosnąć i zmierzyć się z rzeczywistością niepisaną żadnemu dziecku. Po projekcji spotkanie z reżyserem filmu.
Natomiast o godz. 20:00 „Córka” Maggie Gyllenhaal według powieści Eleny Ferrante, autorki „Genialnej przyjaciółki”. Film opowiada o kobiecie, której macierzyństwo nie dało szczęścia. Nagroda na MFF w Wenecji za najlepszy scenariusz i 3 nominacje do tegorocznych Oscarów. W rolach głównych Olivia Colman i Dakota Johnson.
Bilety na festiwalowe seanse i koncertową galę już w sprzedaży. Nabyć można je w miejscach wydarzeń oraz w Osiedlowym Domu Kultury na Zaobrzu, który jest organizatorem festiwalu.
Więcej o festiwalowych propozycja w publikacji do której odnościk znajduje się poniżej:
Szczegółowy program dostępny jest na stronie www.zoomfestival.pl.
Daniel Antosik