1 stycznia wszedł z przytupem Polski Ład. Szybko okazał się polskim nieładem. 1 lipca bez przytupu wejdą w życie przepisy, które go zastąpią. A wiele oprotestowanych zapisów Polskiego Ładu trafi do śmietnika.

Co zatem zmieni się w polskim systemie podatkowym od 1 lipca?

Z 17 do 12

Główna stawka PIT zostanie obniżona z 17 do 12 proc. Oznacza to, że mniej będziemy oddawali państwu, dzięki czemu więcej zarobimy.

Eksperci podatkowi Grant Thornton obliczyli – jak przytacza serwis businessinsider – że osoba zarabiająca 5 tys. zł brutto miesięcznie po zmianach będzie miała 125 zł więcej.

Jeśli będzie 10 tys. zł miesięcznie, to pensja wzrośnie o 210 zł. 

Zmian nie odczują natomiast osoby zarabiające poniżej 2,5 tys. zł brutto miesięcznie (bo nie płacą podatku ze względu na wyższą kwotę wolną – red.).

Obniżka podatku wejdzie w życie 1 lipca, ale będzie obowiązywać wstecznie od 1 stycznia. Nadpłatę państwo zwróci nam przy okazji rozliczania się z fiskusem za 2022 rok.

Ulga do kosza

Ulga dla klasy średniej było jednym z najbardziej oprotestowanych pomysłów Polskiego Ładu. Przede wszystkim z powodu stopnia skomplikowania, co kazało założyć, że korzystanie z niej bardziej zaszkodzi, niż pomoże. Dlatego 1 lipca ulga trafi tam, gdzie jej miejsce, czyli na śmietnik. Ma ją zrekompensować obniżenie stawki podatku PIT.

Eksperci podatkowi Grant Thornton obliczyli – jak przytacza businessinsider – że na tych zmianach pracownik tracił od czasu, gdy jego miesięczne wynagrodzenie przekraczało 12 tys. 800 zł brutto. Od 1 lipca pracownik będzie tracił dopiero po przekroczeniu progu 17 tys. 700 zł.

PIT-2 po nowemu

1 stycznia, po wprowadzeniu Polskiego Ładu, wielu pracowników w ogóle dowiedziało się o istnieniu formularza PIT-2. Brak tej wiedzy najmocniej uderzył w te osoby, które mają umowy z więcej niż jednym pracodawcą. 

Od 1 lipca możliwe będzie złożenie formularza u kilku pracodawców (maksymalnie trzech) z informacją o podziale kwoty zmniejszającej podatek. W przypadku jednego pracodawcy kwota wyniesie 300 zł miesięcznie, dwóch 150 zł. W przypadku trzech będzie to 100 zł u każdego.

Coś dla przedsiębiorców

Zmieniona wersja Polskiego Ładu daje sporej grupie przedsiębiorców możliwość obniżenia podatku o część zapłaconej składki zdrowotnej.

Liniowcy będą mogli pomniejszać podstawę opodatkowania od zapłaconej składki zdrowotnej (ich limit wyniesie 8,7 tys. zł).

Ryczałtowcy odliczą od dochodu 50 proc. zapłaconych składek, a podatnicy rozliczający się kartą podatkową pomniejszą podatek o 19 proc. zapłaconych składek.

Rodzic z dzieckiem

Stary Polski Ład zlikwidował możliwość wspólnego rozliczania samotnych rodziców z dziećmi. Wprowadził w to miejsce ulgę w wysokości 1,5 tys. zł. Rząd argumentował to tym, że wiele małżeństw – aby korzystniej rozliczać się z fiskusem – decydowało się na fikcyjny rozwód.

1 lipca samotni rodzice odzyskają prawo do wspólnego rozliczenia z dzieckiem.

Więcej na pomoc

Od 1 lipca wysokość odpisu podatkowego na rzecz organizacji pożytku publicznego wzrośnie z 1 do 1,5 proc.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.