Mieszkanka powiatu karkonoskiego ofiarą oszustwa. Straciła 75 tysięcy złotych na fałszywej inwestycji w kryptowaluty.

17 czerwca br. do Komisariatu Policji w Szklarskiej Porębie zgłosiła się mieszkanka powiatu karkonoskiego, która padła ofiarą oszustwa, w wyniku którego straciła 75 tysięcy złotych.

Kobieta na jednym z portali społecznościowych znalazła ogłoszenie o możliwości uzyskania dużych zysków z inwestycji w kryptowaluty. Skuszona obietnicą szybkich i wysokich zysków, wypełniła formularz, w którym podała swoje dane osobowe. Następnie, na komunikatorze, skontaktował się z nią mężczyzna podający się za pracownika platformy inwestycyjnej. Pod pretekstem uzyskania dużych zysków nakłonił ją do przelania łącznie 75 tysięcy złotych na konto, do którego nie miała dostępu. Konto to założyła po telefonie od innego mężczyzny, który również podawał się za pracownika platformy.

W wyniku tych działań, kobieta nie tylko nie zarobiła obiecywanych pieniędzy, ale straciła 75 tysięcy złotych.

Policja prowadzi postępowanie w tej sprawie i apeluje o ostrożność przy inwestycjach, które w krótkim czasie gwarantują duże zyski oraz zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu środków za pośrednictwem giełdy internetowej, na rynkach kryptowalut czy zakupie akcji różnych firm za pośrednictwem fałszywych serwisów internetowych.

Sposób działania oszustów wygląda w ten sposób, że dają ogłoszenie na portalach społecznościowych, w serwisach informacyjnych, że pomagają inwestować pieniądze i w krótkim czasie gwarantują bardzo duże zyski. Osoba zainteresowana wypełnia formularz kontaktowy i już w niedługim czasie oddzwania do niego konsultant. Rozmówca wyjaśnia na czym polega ich działalność i jak w szybki sposób można się wzbogacić, następnie osoba instruowana jest telefonicznie krok po kroku, gdzie ma się zalogować, na jakiej stronie internetowej i jaki program ma zainstalować na swoim komputerze.

W związku z tą sprawą, przedstawiamy kilka ważnych ostrzeżeń:

– Uważaj na zbyt piękne obietnice: Jeśli oferta inwestycyjna wydaje się zbyt dobra, aby była prawdziwa, prawdopodobnie jest to oszustwo. Wysokie zyski w krótkim czasie są rzadko spotykane i zazwyczaj wiążą się z dużym ryzykiem.

– Sprawdzaj wiarygodność platformy inwestycyjnej: Przed przystąpieniem do jakiejkolwiek inwestycji, dokładnie sprawdź platformę i jej pracowników. Szukaj opinii i recenzji w niezależnych źródłach.

– Nie podawaj danych osobowych: Nigdy nie podawaj swoich danych osobowych, numerów kont bankowych ani innych poufnych informacji osobom, których tożsamości nie jesteś pewien.

– Nie ufaj nieznajomym kontaktującym się przez komunikatory: Oszuści często wykorzystują komunikatory internetowe, aby zyskać zaufanie ofiar. Bądź ostrożny i nie ufaj osobom kontaktującym się z Tobą w ten sposób.

– Skonsultuj się z ekspertami: Przed podjęciem decyzji inwestycyjnej skonsultuj się z licencjonowanym doradcą finansowym. Profesjonalna porada może uchronić Cię przed poważnymi stratami.

– Zgłaszaj podejrzane aktywności: Jeśli masz podejrzenia, że padłeś ofiarą oszustwa, natychmiast zgłoś to na Policję.

podinspektor Edyta Bagrowska

1 Komentarz

  1. Tak to w życiu bywa , głupi traci , cwaniak się bogaci ! Mimo tylu ostrzeżeń naiwniaków nie brakuje nie ma ich co żałować- nigdy się nie nauczą !

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.