Zaczyna się sezon studniówkowy. Rok temu takie, przez sytuację pandemiczną, się nie odbyły. Jak i czy w ogóle zostaną zorganizowane w 2022 roku?

To tradycyjny bal szkolny najstarszych klas szkół średnich oznaczający, że do egzaminu maturalnego zostało około stu dni. Stąd właśnie nazwa – studniówka. Tego typu zabawa jest miłym wspomnieniem dla każdego, kto na nim był, ale jeden rocznik uczniów nie mógł się bawić w ten sposób. Rok temu studniówki – ze względu na pandemię – się nie odbyły.

W tym roku bale można zorganizować, ale w sposób daleki od tego, jak działo się to jeszcze w 2019 roku. „Po latach wspólnej nauki i przed egzaminem maturalnym studniówka ma charakter ważnego wydarzenia dla całej społeczności szkolnej, szczególnie dla uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych. Uwzględniając pozytywny wpływ uroczystości szkolnych na jakość relacji rówieśniczych oraz wartość wynikającą z kontynuowania zwyczajów szkolnych, potrzeba, jej organizacji jest w pełni uzasadniona” – napisano w dokumencie wydanym przez Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny.

Przekazano także już wytyczne dotyczące organizacji studniówek. Nie można ich zorganizować w szkole „w przypadku przejścia nauczania na naukę zdalną/hybrydową spowodowaną wzrostem zachorowań na COVID-19 wśród społeczności szkolnej bądź zawieszenia nauczania lub przejścia na naukę zdalną (…)”. Nie jest to jednak dla uczniów wielka strata, bo już normą stało się, że bale odbywają się w hotelach, restauracjach czy salach bankietowych.

Jak to zostanie zorganizowane? Uczniowie III LO w Lublinie otrzymali już ankiety, w których muszą ujawnić, czy są (a także ich zaproszeni partnerzy) zaszczepieni. Sala jest już wynajęta w jednym z hoteli, a na bal może przyjść maksymalnie 260 osób bez paszportu covidowego.

W Łodzi sezon studniówkowy już rozpoczęło III LO. „Każda klasa będzie mieć ustawione osobno stoły. Każdy z zaszczepionych uczestników – dobrowolnie – ma być przygotowany na okazanie paszportu covidowego. Wszyscy są też zobowiązani do przestrzegania obostrzeń sanitarnych, czyli choćby noszenia masek w częściach wspólnych” – mówiła przed balem „Expressowi Ilustrowanemu” –  Maria Włodarczyk, dyrektor III LO.

Nie każda jednak szkoła zamierza się bawić. IX LO w Łodzi imprezy nie zorganizuje. Postanowiono, że zabawa odbędzie się w późniejszym terminie — jako bal pomaturalny. Z kolei szkoły w Bełchatowie planują imprezy, ale w napięciu czekają także na ewentualne zmiany w obostrzeniach. Na razie jednak np. VI LO chce studniówkę zorganizować 5 lutego i ma niej być sto osób.

News4Media/ fot. iStock

7 komentarzy

  • śmieć z wsiocławia Odpowiedź

   Już teraz śm ierdzi kupą z twoich gaci, ws iocławski sm rodzie. Musieli cię nieźle gwałcić koledzy w podstawówce, że taki pomylony jesteś. Trzymaj się lepiej jak najdalej od gór przygłupie o inteligencji krawężnika, bo sobie znowu krzywdę zrobisz.

   • wieśniak z fsiocłafia Odpowiedź

    Dawno nie byłem w Wrocławiu ale jest po staremu. Dalej wali knyszą, wieśniakom wrocławskim wali z pod pach, nawet z pod butów wali skarpetkami. Pociągi autobusy tramwaje całe zasyfione. Kto te bydło spłodził?

    • wsiocławiak wszawiak Odpowiedź

     Każdy wrocławiak to szczochopij i kałożerca i nie myje się nigdy od 45 go roku tylko psy go wylizują…

     • S r a m na Wsiocław

      Nie jestem ani z Wrocławia ani ze Świdnicy. Ale na zmianę mieszkam w obu miastach. Krótka piłka; Wrocław to główny śmietnik dolnośląskiej ziemi. Brud, sm ród, prostactwo. Nie wielu zostało rodowitych wrocławiaków. Miłych, kulturalnych i przede wszystkim inteligentych. Większość to ho łota z zabużańskich wsi. Pato-kołchoz. Wstyd mieć taką stolicę województwa.

  • Swobodne przemieszczanie się oraz korzystanie z praw publicznych zapewnia KONSTYTUCJA a nie firma Pfizer …. Bojkotujcie miejsca w których bez prawnie chcą od was poronionego certyfikatu a wszelakie imprezy organizujcie na własną rękę

 1. Michał Dadełło Odpowiedź

  Kupię każdą ilość kupy. Jestem mieszkańcem Wrocławia. My na kupie robimy kokosy. Sprzedajemy ją w knyszach. Mamy tysiące zamówień, ludzie we Wrocławiu uwielbiają jeść knyszę i kupę, bo mają dużo witamin a mało pieniędzy. Miliony świń nie mogą się mylić! Proszę o tony kupy!!!

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.