Zarząd Województwa Dolnośląskiego przyznał stypendia na indywidualne projekty związane z szeroko pojętą kulturą. Otrzymali je kompozytorzy, muzycy, literaci, ludzie filmu i teatru, artyści plastycy. W tym gronie znalazły się cztery osoby związane z naszym regionem.

To Anna Lewadowska, Olga Orlińska-Szczyżowska, Paulina Tetrycz i Krzysztof Rogacewicz. Przewodniczce sudeckiej Oldze Orlińskiej-Szczyżowskiej przyznano 6 tys. zł na realizację interdyscyplinarnego projektu „podróże w czasie i przestrzeni przez Dolny Śląsk”. Promująca Krainę Wygasłych Wulkanów Paulina Tetrycz otrzyma 12 tys. zł na projekt interdyscyplinarny „Laboratorium kolorów – ekspozycja naturalnych pigmentów ziemnych w Krainie Wygasłych Wulkanów”. 6 tys. zł to kwota dla Krzysztofa Rogacewicza na udział w międzynarodowym festiwalu teatralnym w Egipcie ze spektaklem „PARADOX”. 6 tys. zł na projekt interdyscyplinarny „Zabytek – historia niezapomniana” przyznano Annie Lewandowskiej.

Do konkursu o stypendia przystąpiło aż 132 twórców kultury. Pozytywnie ocenionych zostało 111 projektów, ale stypendiów było tylko 20.

– Rozstrzygnięcie naboru stypendialnego nie należało do łatwych ze względu na liczbę wniosków oraz ich wyjątkowo wysoki poziom. To oczywiście powód do dumy, że w naszym regionie mamy tak zdolnych artystów, ale też kolejny sygnał, że pozainstytucjonalne środowisko kultury ma olbrzymi potencjał i powinno być wspierane jeszcze intensywniej. Intuicja nas nie zawiodła, dlatego w tym roku podwoiliśmy budżet i podnieśliśmy przyznane kwoty stypendiów do poziomu 6 lub 12 tysięcy złotych, w zależności od złożoności projektu danego twórcy – ocenił Krzysztof Maj, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Fot. UMWD

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.