Od teraz będziemy pracować jako jeden zespół, o poszerzonym zakresie ofertowym oraz większych możliwościach w zakresie dostaw maszyn produkujących papier, tekturę oraz papiery higieniczne na całym świecie – powiadomił Valmet o przejęciu PMP Group.

Jak podaje Portal Rynek Papierniczy, wartość przejmowanego przedsiębiorstwa szacowana jest na ok. 64 mln euro.

Prezes zarządu PMP Group Mirosław Pietraszka stwierdził, że dla firmy rozpoczyna się nowa era. „Połączenie PMP Group i Valmet Corporation zaowocuje wzmocnieniem oferty produktowej, dzięki zaimplementowaniu rozwiązań niedostępnych do tej pory w naszym portfolio i synergią talentów – bo wartość budują zdolni ludzie. Nasza umiejętność budowania kosztowo efektywnych rozwiązań połączona z technologią Valmet Corporation dostarczy jeszcze lepsze rozwiązania dla papierników. Jako nowy zespół, planujemy tworzyć produkty, które dzisiaj są niedostępne na rynku, bo będziemy silniejsi” – podkreślił prezes w wydanym komunikacie.

Przejęcie to połączy dwie firmy o różnej ofercie i segmentach klientów. Portfel technologii i usług PMP w zakresie małych i średnich maszyn papierniczych, bibułkowych, tekturowych i papierowych będzie bardzo dobrym uzupełnieniem obecnej technologii papierniczej i usług Valmet w zakresie szerokich i szybkich maszyn oraz ich przebudowy. Wraz z portfolio produktów PMP, ich kompetencjami i obecnością na strategicznych rynkach, stworzymy nowe możliwości biznesowe i jeszcze bardziej wzmocnimy nasze możliwości w zakresie obsługi producentów papieru, tektury i bibuły na całym świecie. PMP posiada bardzo wykwalifikowany zespół i cieszę się, że mogę ich serdecznie powitać w Valmet – mówił Jari Vähäpesola, prezes linii biznesowej Paper w Valmet.

Jak podkreślono, trwające projekty będą kontynuowane zgodnie z planem, w oparciu o te same zasoby i plany, jak uzgodniono wcześniej.

PMP (Producent Maszyn Papierniczych) jest globalnym dostawcą technologii dla przemysłu papierniczego, obecnym na rynku od ponad 160 lat. Firma z siedzibą główną w Jeleniej Górze, posiada 7 oddziałów w 4 krajach (Polska, USA, Chiny, Włochy), gdzie zatrudnia łącznie około 650 osób. W roku 2019 sprzedaż netto firmy wyniosła około 70 mln euro.

Valmet z siedzibą w Espoo w Finlandii jest wiodącym światowym wytwórcą i dostawcą technologii procesowych, automatyzacji i usług dla przemysłu celulozowego, papierniczego i energetycznego. Oferta technologiczna Valmet obejmuje celulozownie, linie do produkcji bibuły, kartonu i papieru, a także elektrownie do produkcji bioenergii. Sprzedaż netto firmy Valmet w 2019 roku wyniosła około 3,5 miliarda euro. Firma zatrudnia ponad

13 000 pracowników na całym świecie.

Papiernicze tradycje w Jeleniej Górze

PMP kontynuują tradycję zapoczątkowaną w Jelkenej Górze przez Eugena Füllnera, syna Heinricha Füllnera, założyciela Füllnerwerk — fabryki maszyn papierniczych w Cieplicach Śląskich-Zdroju. Jak podaje Książnica Karkonoska, przedstawiając sylwetkę Eugena, w czerwcu 1884 roku przejął on całkowite kierownictwo nad fabryką. Świetnie sprawdzał się w roli zarządcy firmy. Za jego czasu Füllnerwerk prężnie się rozwijała, a liczba pracowników zakładu stale rosła. Maszyny produkowane w Cieplicach stanowiły trzon wyposażenia lokalnego przemysłu papierniczego, ponadto eksportowano je do wielu krajów europejskich. Na początku XX wieku, pojawiły się także zamówienia z odleglejszych zakątków świata.

Eugen Füllner zasłynął również z działań na rzecz lokalnej społeczności. W 1906 roku rozpoczął budowę parku w stylu norweskim. Dziś trudno sobie wyobrazić, że mógłby wyglądać inaczej, wówczas jednak ta obca architektura budziła kontrowersje. W roku 1920 postanowił sprzedać zakład firmie Linke-Hoffman-Lauchhammer AG. z Wrocławia. Zmarł w maju 1925. Dziś zakład Füllnera pracuje pod szyldem Valmet Technologies.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.