Adam Glapiński kreśli plany wyemitowania nowego, polskiego banknotu. Jaki to będzie nominał i czy obywatele będą się nim powszechnie posługiwali?

Prezes Narodowego Banku Polskiego swoje plany przedstawił w wywiadzie dla magazynu „Strefa Biznesu”. Adam Glapiński mówi w nim o zamiarze skupu złota, aby obecne rezerwy Polski powiększyć o 100 ton w 2022 roku. Wspomniał także o jeszcze jednej kwestii, która przykuwa uwagę opinii publicznej. Chodzi o emisję nowego polskiego banknotu. O takiej możliwości prezes NBP wspominał już w przeszłości. Tym razem pada dosyć konkretna zapowiedź. Glapiński mówi, że jeżeli będzie szefował bankowi przez kolejną kadencję (obecna wygasa w 2022 roku), to będzie proponował wprowadzenie do obiegu banknotu o nominale tysiąca złotych. „To będzie pierwszy wśród obecnych w powszechnym obiegu banknot z wizerunkiem kobiety.” – dodał i od razu wyjaśnił: „Będę proponował św. Jadwigę Andegaweńską”.
Teraz w naszym kraju posługujemy się papierowymi pieniędzmi o nominałach: 10 zł, 20 zł, 50 zł, 100 zł, 200 zł i, od 2017 roku 500 zł. Po co nam jeszcze jeden banknot i to o tak wysokim nominale? Chodzi o wysokie obecnie zapotrzebowania na gotówkę na rynku oraz o gromadzenie jej w skarbcach, na co potrzeba miejsca. „Musi być zawsze jakiś magazyn, w którym rezerwy pieniędzy są trzymane. Bank centralny ma ograniczone możliwości ich składowania. Nie możemy trzymać wszystkich rezerw w pięciozłotówkach.” – nakreślił plan prezes NBP jeszcze kilka miesięcy temu.

Jadwiga Andegaweńska

Królowa Polski koronowana w 1384 roku. Córka Ludwika Węgierskiego i pierwsza żona Władysława Jagiełły. Ma wybitne osiągnięcia jako mecenas kultury. To ona zleciła sporządzenie pierwszego polskiego tłumaczenia Psalmów, opiekowała się szpitalami i założyła bursę dla polskich studentów przy uczelni w Pradze. Swój majątek w testamencie przeznaczyła dla Akademii Krakowskiej. Zmarła w 1399 roku.

News4Media, fot.: NBP / Marcello Bacciarelli – Poczet królów polskich z Zamku Królewskiego w Warszawie Marcelego Bacciarellego

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.