Szelki dla dzieci to gadżet, który wielu rodzicom pomaga przejść przez trudny czas, kiedy ich dzieci stawiają pierwsze kroki. Dla nieco starszych milusińskich jest to narzędzie, które pomaga utrzymać je w bezpiecznej odległości od opiekunów, bez ryzyka np. zgubienia się w tłumie lub obcym miejscu. Jakie szelki wybrać, aby dobrze spełniały swoje zadanie?

Wśród młodych rodziców od lat trwają dyskusje na temat szelek dla dzieci. Jedni nie wyobrażają sobie bez nich wychowywania pociechy, inni uważają je za kontrowersyjne. Jeśli jednak zdecydujecie się na kupno gadżetu, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę zanim klikniecie „kup teraz”.

Szelki do nauki chodzenia

Najczęściej spotykane szelki do nauki chodzenia charakteryzują się zapięciem na wysokości bioder i pasa dziecka. „Uprząż” założona w tym miejscu pozwala malcowi zachować bezpieczną pozycję, która umożliwia łatwiejsze utrzymanie się w pionie. Dla opiekuna jest to udogodnienie, dzięki któremu nie musi zbyt często nachylać się nad „uciekającym” dzieckiem.

Szelki na spacery

Drugim rodzajem szelek są te, które zapina się na wysokości klatki piersiowej i łopatek. Ich przeznaczenie skierowane jest dla dzieci, które potrafią już samodzielnie chodzić, jednak potrzebują wzmożonej opieki, np. na spacerze lub wycieczce. Pomocne będą również dla malców, którzy nie potrafią jeszcze utrzymać równowagi.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zanim zdecydujecie się na zakup zarówno szelek do nauki chodzenia, jak i jego wspomagania, warto zwrócić uwagę na walory, nie tylko estetyczne. Producenci oferują szereg udogodnień, które pozwalają na szybkie założenie gadżetu. Ponadto istotny jest materiał z jakiego został on wykonany oraz praktyczność. Oto najważniejsze cechy:

1. Materiał z którego zostały wykonane szelki powinien być „oddychający” i delikatny, aby nie podrażniać delikatnej skóry dziecka.

2. Warto wybrać te szelki, które mają możliwość precyzyjnej regulacji. Dzięki temu produkt będzie rósł razem z dzieckiem zapewniając mu komfort użytkowania.

3. Nowoczesne szelki wyposażone są w mechanizm, który pozwala zapiąć i odpiąć produkt jednym ruchem.

4. Długość smyczy powinna zapewniać dziecku możliwość swobodnego przemieszczania się, jednak warto zwrócić uwagę na wzrost rodzica. Im wyższy, tym smycz powinna być dłuższa, aby nie wymuszać nachylonej postawy i odciążyć kręgosłup.

5. Producenci na ogół podają również dla jakiego wieku przeznaczone są dane szelki (np. 6 – 12 miesięcy; 9 – 18 itp.). Informacje o modelach określają też maksymalną wagę, jaką szelki są w stanie bezpiecznie udźwignąć.

News4Media/fot. iStock

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.