Młoda aktywistka została członkinią Rady do spraw Młodzieży. Powołał ją prezydent Andrzej Duda, a kobieta sama przyznaje, że jest to dla niej zaskoczenie.
Rada – jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta – ma być forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych. Ma pomóc opracowywać założenia prezydenckich inicjatyw ustawodawczych. W jej składzie znajdują się m.in. przedstawiciele samorządowych rad młodzieżowych, organizacji studenckich oraz klimatycznych. Radę do spraw Młodzieży właśnie powołał Andrzej Duda.
Prezydent, podczas oficjalnej uroczystości tłumaczył: „Młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest to potężna część naszego społeczeństwa, sporo więcej niż 10 proc. To, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo, ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości”. Dodał także, że zależy mu bardzo na tym, aby młodzi ludzie wiedzieli, jaka ma być ich ojczyzna oraz żeby dobrze się w niej czuli.
Do rady należą 24 osoby, a jej przewodniczącym został Łukasz Rzepecki, jednocześnie Doradca prezydenta ds. młodzieży. „To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół Prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży.” – mówił.
Jedną z członkiń jest Aleksandra Borzęcka z Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Jej powołanie może być dla niektórych zaskoczeniem, bo to także aktywistka, która brała udział w manifestacjach ulicznych organizowanych przez Strajk Kobiet. To wydarzenia z końcówki 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jedna z przesłanek umożliwiająca usunięcie ciąży jest niezgodna z polską konstytucją. Wówczas na ulice miast wyszły tysiące osób, które manifestowały swoje niezadowolenie. Takie zgromadzenia odbywały się także w Lublinie, w udział w nich brała Borzęcka.
„Nie powiem, że nie czuję się zaskoczona.” – przyznaje młoda kobieta we wpisie internetowym, w którym informuje o swojej nowej roli. Na jej profilu facebookowym można zobaczyć zdjęcia z manifestacji. „Wiążę nadzieję, że wypracujemy ważne dla młodych ludzi rozwiązania, dlatego jeśli macie pomysł na zmianę, która sprawi, że młodym będzie łatwiej i lepiej- dawajcie znać! Warto dodać, że zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta to przestrzeń bez tematów tabu, więc chciałabym to wykorzystać.” – dodaje.
Kancelaria prezydenta w wystosowanym komunikacie podkreśla, że powołanie rady jest zwieńczeniem, trwających ponad rok, konsultacji. W ich ramach odbyło się ponad sto spotkań. Były to dyskusje z wieloma środowiskami: sportowymi, harcerskimi, fundacjami. „(…) a także organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami oraz młodzieżówkami partii politycznych od prawicy do lewicy.” – dodaje kancelaria.
Skład Rady ds. Młodzieży
Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP
Łukasz Rzepecki, Doradca Prezydenta RP
Marcin Drewa, Doradca Prezydenta RP
Błażej Spychalski, Doradca Prezydenta RP
Aleksandra Borzęcka, Młodzieżowa Rada Miasta Lublin
Patryk Czech, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży
Kinga Dróżdż, Integracyjny Klub Sportowy
Piotr Drzewiecki, Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego
Adam Dziedzic, United Nations Association Poland
Nicole Geryk, Międzynarodowe Stowarzyszenie Sudentów Medycyny IFMSA
Mateusz Grochowski, Parlament Studentów RP
Konrad Gwóźdź, Ludowe Zespoły Sportowe
Maja Jeśmanowicz, Związek Dużych Rodzin „Młodzi na Plus”
Aleksandra Klimek, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność 80
Alicja Książek, Niezależne Zrzeszenie Studentów
Aleksandra Kulik, Fundacja Sempre a Frente
Sylwia Łyskawka, Młodzieżowa Rada Klimatyczna
Adam Nowak, Związek Młodzieży Wiejskiej
Alina Prochasek, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych
Martyna Rutkowska, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
Piotr Rydzewski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych
Artur Słomka, Akademicki Związek Sportowy
Maciej Tyczyński, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność
Karol Urbaniak, Młodzieżowa Rada Ekologiczna
News4Media/ fot. Marek Borawski/KPRP