Młoda aktywistka została członkinią Rady do spraw Młodzieży. Powołał ją prezydent Andrzej Duda, a kobieta sama przyznaje, że jest to dla niej zaskoczenie.

Rada – jak wyjaśnia Kancelaria Prezydenta –  ma być forum debaty i dialogu społecznego dotyczącego spraw młodych. Ma pomóc opracowywać założenia prezydenckich inicjatyw ustawodawczych. W jej składzie znajdują się m.in. przedstawiciele samorządowych rad młodzieżowych, organizacji studenckich oraz klimatycznych. Radę do spraw Młodzieży właśnie powołał Andrzej Duda.

Prezydent, podczas oficjalnej uroczystości tłumaczył: „Młodzieży między 15 a 24 rokiem życia jest w Polsce ponad 4 miliony i jest to potężna część naszego społeczeństwa, sporo więcej niż 10 proc. To, jakie możliwości rozwojowe mają młodzi i jak traktuje ich państwo, ma fundamentalne znaczenie dla tego, jaka Polska będzie w przyszłości”. Dodał także, że zależy mu bardzo na tym, aby młodzi ludzie wiedzieli, jaka ma być ich ojczyzna oraz żeby dobrze się w niej czuli.

Do rady należą 24 osoby, a jej przewodniczącym został Łukasz Rzepecki, jednocześnie Doradca prezydenta ds. młodzieży. „To pierwsze w historii ciało doradcze skupione wokół Prezydenta, służące wzmocnieniu debaty na temat spraw poświęconych młodzieży.” – mówił.

Jedną z członkiń jest Aleksandra Borzęcka z Młodzieżowej Rady Miasta Lublin. Jej powołanie może być dla niektórych zaskoczeniem, bo to także aktywistka, która brała udział w manifestacjach ulicznych organizowanych przez Strajk Kobiet. To wydarzenia z końcówki 2020 roku, kiedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że jedna z przesłanek umożliwiająca usunięcie ciąży jest niezgodna z polską konstytucją. Wówczas na ulice miast wyszły tysiące osób, które manifestowały swoje niezadowolenie. Takie zgromadzenia odbywały się także w Lublinie, w udział w nich brała Borzęcka.

Nie powiem, że nie czuję się zaskoczona.” – przyznaje młoda kobieta we wpisie internetowym, w którym informuje o swojej nowej roli. Na jej profilu facebookowym można zobaczyć zdjęcia z manifestacji. „Wiążę nadzieję, że wypracujemy ważne dla młodych ludzi rozwiązania, dlatego jeśli macie pomysł na zmianę, która sprawi, że młodym będzie łatwiej i lepiej- dawajcie znać! Warto dodać, że zgodnie z zapowiedzią Pana Prezydenta to przestrzeń bez tematów tabu, więc chciałabym to wykorzystać.” – dodaje.

Kancelaria prezydenta w wystosowanym komunikacie podkreśla, że powołanie rady jest zwieńczeniem, trwających ponad rok, konsultacji. W ich ramach odbyło się ponad sto spotkań. Były to dyskusje z wieloma środowiskami: sportowymi, harcerskimi, fundacjami. „(…) a także organizacjami zrzeszającymi osoby z niepełnosprawnościami oraz młodzieżówkami partii politycznych od prawicy do lewicy.” – dodaje kancelaria.

Skład Rady ds. Młodzieży

Bogna Janke, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP

Łukasz Rzepecki, Doradca Prezydenta RP

Marcin Drewa, Doradca Prezydenta RP

Błażej Spychalski, Doradca Prezydenta RP

Aleksandra Borzęcka, Młodzieżowa Rada Miasta Lublin

Patryk Czech, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży

Kinga Dróżdż, Integracyjny Klub Sportowy

Piotr Drzewiecki, Instytut Rozwoju Edukacji Prawnej i Społeczeństwa Obywatelskiego

Adam Dziedzic, United Nations Association Poland

Nicole Geryk, Międzynarodowe Stowarzyszenie Sudentów Medycyny IFMSA

Mateusz Grochowski, Parlament Studentów RP

Konrad Gwóźdź, Ludowe Zespoły Sportowe

Maja Jeśmanowicz, Związek Dużych Rodzin „Młodzi na Plus”

Aleksandra Klimek, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność 80

Alicja Książek, Niezależne Zrzeszenie Studentów

Aleksandra Kulik, Fundacja Sempre a Frente

Sylwia Łyskawka, Młodzieżowa Rada Klimatyczna

Adam Nowak, Związek Młodzieży Wiejskiej

Alina Prochasek, Polska Rada Organizacji Młodzieżowych

Martyna Rutkowska, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej

Piotr Rydzewski, Fundacja Inicjatyw Młodzieżowych

Artur Słomka, Akademicki Związek Sportowy

Maciej Tyczyński, Sekcja Młodych NSZZ Solidarność

Karol Urbaniak, Młodzieżowa Rada Ekologiczna

News4Media/ fot. Marek Borawski/KPRP

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.