Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” wraz z redakcją „Nowin Jeleniogórskich” zapraszają w dniu 7 listopada 2021 r. na wycieczkę nr 25 w ramach tegorocznego Rajdu na Raty. Wyjazd z Jeleniej Góry pociągiem o godz. 7.18 do Szklarskiej Poręby.

Trasa wycieczki o długości 15 km przebiega we wschodniej części Gór Izerskich w granicach miasta Szklarska Poręba. Odwiedzimy cztery spośród pięciu platform widokowych powstałych w zeszłym roku w ramach programu realizowanego wspólnie z czeskim partnerem, gminą Albrechtice.

Od stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna szlakiem niebieskim idziemy do Chybotka, bloku skalnego o wadze około 20 ton, dającego się łatwo rozkołysać. Następnie podchodzimy na Złoty Widok – punkt widokowy na Karkonosze i dolinę Kamiennej. W dalszym ciągu szlakiem niebieskim obok domu Wlastimila Hofmana (wybitny polski malarz mieszkał tu w latach 1946-70) idziemy na Sowiniec. Na szczycie wznoszą się malownicze Sowie Skały, poniżej na zboczu stoi neoromański kościół Bożego Ciała (wewnątrz obrazy Wlastimila Hofmana). Przecinamy ulicę Franciszkańską i drogą obok cmentarza dochodzimy do stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna. Tu znajduje się kolejna platforma z obszernym widokiem na miasto i Karkonosze. Od stacji kolejowej podchodzimy szlakiem czerwonym na Hutniczą Górkę. Poniżej szczytu , na zboczu wznoszą się okazałe Białe Skały z następnym punktem widokowym). Po minięciu ostatnich zabudowań wspinamy się na Wysoki Kamień (1058m.). Na wierzchołku schronisko wybudowane przez rodzinę Gołbów ze Szklarskiej Poręby. Ze szczytowych skałek roztaczają się wspaniałe widoki we wszystkich kierunkach, jest to jedna z najpiękniejszych panoram w Sudetach. Z Wysokiego Kamienia schodzimy szlakiem żółtym przez Czarną Górę, mijając po drodze urokliwe skałki, docieramy do Zakrętu Śmierci, ostrego zakrętu (180 stopni) na drodze ze Szklarskiej Poręby do Świeradowa Zdroju. Oglądamy tu ciekawostkę – wydrążone przed wojną komory minerskie, które miały służyć do wysadzenia drogi w razie zbliżania się wrogich wojsk. Powyżej platforma widokowa. Od Zakrętu Śmierci idziemy grzbietem, obok sztolni dawnej kopalni pirytów dostarczającej w XVIII w. surowiec do wytwórni kwasu siarkowego; dochodzimy do Zbójeckich Skał. Tu znajduje się ostatnia z czterech platform widokowych. Po obejrzeniu panoramy zatrzymujemy się na odpoczynek przy ognisku. W końcowej części wędrówki schodzimy do stacji kolejowej Szklarska Poręba Dolna, skąd o godz. 16.39 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Wiktor Gumprecht z Mysłakowic (tel. nr 500279011). W czasie wycieczki obowiązuje zachowanie 1,5 m dystansu, używanie maseczek jest obowiązkowe w środkach komunikacji.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

Opracował Wiktor Gumprecht

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.