Policja wciąż szuka ludzi do pracy. Nie tak łatwo jednak zostać policjantem, bo rekrutacja jest najeżona wieloma przeszkodami. Jeśli jednak się uda, to dziś można liczyć na przyzwoite zarobki.

Płace policjantów, tak jak płace w innych zawodach, zależą od wielu czynników. Oprócz wynagrodzenia zasadniczego (zależy od zaszeregowania funkcjonariusza) – policjanci mogą liczyć także na dodatek stażowy, dodatki funkcyjne, mundurówkę i różne świadczenia socjalne.

Ile wynosi średnia płaca funkcjonariusza?

W pierwszej grupie zaszeregowania – jak podaje serwis info.policja.pl – funkcjonariusz (kursant), który odbywa podstawowe szkolenie zarabia średnio 3539 zł netto. Ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie.

Jeśli jest osobą, która nie ukończyła 26 roku życia, wtedy wypłata wynosi 3666 zł.

Policjant w drugiej grupie zaszeregowania (po zakończeniu szkolenia) zarabia do 4473 zł netto lub 4611 zł netto w przypadku wieku do 26 roku życia.

Na stanowisku referenta (trzecia grupa zaszeregowania) średnie wynagrodzenie wynosi 4708 zł. 

Stanowisko dzielnicowego lub kontrolera ruchu drogowego to już czwarta grupa zaszeregowania. Taki policjant zarabia średnio 4908 zł netto.

W 5 grupie najwięcej osób zatrudnionych jest na etacie detektywa i asystenta ze średnim uposażeniem 5320 zł.

Szóstą grupę zaszeregowania stanowią policjanci zajmujący stanowiska m.in. dyżurnego i specjalisty – średnie miesięczne zarobki w tej grupie wynoszą 5887 zł.

Tak wyglądają zarobki na początku kariery w policji. Wraz z upływem lat (coraz dłuższym stażem) i awansami zarobki rosną. 

Podwyżki od 1 marca 2023 roku

Po niedawnych protestach policjantów MSWiA podpisała porozumienie płacowe z Niezależnym Samorządnym Związkiem Zawodowym Policjantów. W założeniu ma to zatrzymać w pracy funkcjonariuszy, którym dziś bardziej opłaca się przejść na emeryturę, niż zostać w służbie. Z samej policji miałoby odejść ok. 8 tys. mundurowych.

„Waloryzacja uposażeń w służbach mundurowych podległych MSWiA wejdzie w życie 1 marca 2023 r. Niezależnie od tego w ciągu 10 miesięcy funkcjonariusze otrzymają waloryzację w kwocie przeznaczonej na pełny rok” – zapewnia ministerstwo.

A co gwarantuje policjantom porozumienie związkowców z MSWiA?

Że od 2023 r. wszyscy funkcjonariusze z 15-letnim stażem służby będą otrzymywali specjalne świadczenie motywacyjne, które będzie rozpoczynało się od 5 proc. i rosło co roku o dodatkowy 1 proc. do osiągnięcia 15 proc. po 25 latach służby. 

„Po przekroczeniu 25 roku służby nowe świadczenie będzie utrzymywało się na poziomie 15 proc. i nie wyklucza się z już wprowadzonymi świadczeniami w wysokości 1,5 tys. zł brutto po 25 latach służby i 2,5 tys. zł brutto po 28,5 latach służby” – czytamy w komunikacie resortu.

Gdy ktoś będzie w służbie powyżej 32 lat, kwota ta zostanie wliczana do podstawy wymiaru emerytury mundurowej.

Obecnie w polskiej policji służbę pełni ponad 98,5 tys. funkcjonariuszy (stan na czerwiec 2022 r.).

News4Media/fot. iStock

1 Komentarz

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.