Pasjonujące opowieści odkrywające tajemnice sensacyjnych wydarzeń rozgrywających się po drugiej wojnie światowej w naszym regionie czekają na uczestników spotkania ze słynną tropicielką tajemnic historii, podążająca śladami ukrytych skarbów i nierozwiązanych zagadek przeszłości – Joanną Lamparską, na które zapraszamy w sobotę 26 lutego 2022 roku do Pałacu Książęcego przy ul. Winiogórskiej we Wleniu! Rozmowa o najnowszej ksiażce Joanny Lamparskiej „Ostatni świadek”, opisującej historie strażników hitlerowskich skarbów, rozpocznie się o godz. 17.00.  Po spotkaniu autorskim, o godz. 19.00, w pałacowym Salonie Zimowym zabrzmi koncert kameralny „Klejnoty sztuki wokalnej” w wykonaniu duetu  Agnieszka Wilczewska (sopran), Aleksandra Orłukowicz (piano). W programie słynne pieśni, arie operowe i przeboje operetkowe.

Cena biletu: 15 zł. Uwaga! Wydarzenie organizowane jest w reżimie sanitarnym, związanym ze stanem epidemii covid-19. Ilość miejsc na widowni ograniczona.

Krwawe złoto

„Ostatni świadek” to najnowsza książka Joanny Lamparskiej, która swoją premierę miała 26 stycznia tego roku i z miejsca stała się literackim przebojem. Jej pierwszy nakład błyskawicznie został wyprzedany. Wydawnictwo Znak Koncept już uruchomiło dodruk, tymczasem podczas spotkania z autorką we Wleniu kupić będzie można książkę z limitowanej puli specjalnej, na dodatek w promocyjnej cenie i zdobyć autograf autorki!

O czym opowiada „Ostatni świadek”?

Zima 1945 – II wojna światowa ma się ku końcowi. Polacy, którzy przybywają na Dolny Śląsk, natrafiają na poniemieckie „skarby”. W domowych skrytkach i depozytach znajdują dzieła sztuki, odkrywają porcelanę i biżuterię zamurowane w ścianach domów.

Joanna Lamparska wchodzi do hermetycznego świata poszukiwaczy. W archiwach odnajduje dramatyczne historie zbrodni dokonanych dla złota, śledzi mafię handlującą dokumentami oficerów SS, rozmawia z dziećmi „strażników skarbów”. Razem z czytelnikami eksploruje podziemne obiekty i pałace, w których ukryte zostały dzieła sztuki. Pokazuje, że po zakończeniu II wojny światowej walka wcale nie ustała. Rozpoczyna się wyścig z czasem w „polskiej gorączce skarbów”. Choć trudno w to uwierzyć, wszystkie historie opisane w tej książce wydarzyły się naprawdę.

Joanna Lamparska
Dziennikarka, podróżniczka, specjalistka od tajemnic historii, ze szczególnym uwzględnieniem Dolnego Śląska. Autorka kilkunastu książek o historii, od lat podąża śladami ukrytych skarbów i nierozwiązanych zagadek II wojny światowej. Pisze m.in. dla National Geographic i Focusa, realizuje programy telewizyjne i audycje radiowe, prowadzi akcje eksploracyjne. Nie boi się odważnych tematów i pracy w terenie, fascynują ją podziemne obiekty, zamki i pałace.

Podczas spotkania w Pałacu Książęcym słynna pisarka,  którą szczególne związki, także bardzo osobiste ścieżki życiowe  łączą z Wleniem, opowiadać będzie nie tylko o powojennej, krwawej pogoni za złotem, która nigdy się nie kończy, ale także o wielu innych tajemnicach Dolnego Śląska i samego Wlenia. Być może odpowie też na pytanie dlaczego sama zdecydowała się zawrzeć związek małżeński na szczycie wieży wleńskiego zamku?…
Przed nami niezwykła rozmowa i spotkanie nie tylko z pasjonującą literaturą.

Klejnoty sztuki wokalnej

Drugą część sobotniego wydarzenia poświęconego skarbom regionu stanowić będzie koncert kameralny „Klejnoty sztuki wokalnej” w wykonaniu Agnieszki Wilczewskiej i Aleksandry Orłukowicz. Jego program składać się będzie ze słynnych dzieł muzyki wokalnej skomponowanej przez najznamienitszych kompozytorów wszech czasów takich jak: Mozart, Rossini czy Debussy. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną zarówno wspaniałe arie operowe, jak i nastrojowe utwory kameralne. Nie zabraknie również uwielbianych utworów operetkowych.

Agnieszka Wilczewska (sopran) jest studentką studiów II stopnia na Wydziale Wokalnym Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. dr hab. Piotra Łykowskiego i mgr Agaty Chodorek. Stypendystka programu Erasmus realizowanego w pôle Aliénor w Poitiers (Francja) na Wydziale Muzyki Dawnej w klasie śpiewu solowego Noémi Rime. Swoje umiejętności doskonali uczestnicząc w różnych kursach mistrzowskich np. w Kursie Interpretacji Muzyki Kantatowej i Oratoryjnej. Jako uczestniczka tego kursu występowała w charakterze solistki podczas koncertów w ramach 54. oraz 56. Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans im. Andrzeja Markowskiego pod batutą Jarosława Thiela oraz Aleksandry Rupocińskiej. Występuje również w charakterze solistki koncertów okolicznościowych. Swoje kształcenie wokalne łączyła ze studiami na Wydziale Filologicznym (filologia romańska) Uniwersytetu Wrocławskiego, którego jest absolwentką.

Aleksandra Orłukowicz
Pianistka, kameralistka. Absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu w klasie fortepianu prof. Włodzimierza Obidowicza. Współpracowała z zespołami Opery Wrocławskiej, Teatru Współczesnego we Wrocławiu, Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu, Cappellą Cracoviensis, Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze, Orkiestrą Kameralną NFM Leopoldinum. Brała udział w festiwalach muzycznych takich jak np.: Festiwal Operowy w Operze Novej w Bydgoszczy, Leo Festiwal we Wrocławiu, festiwal muzyki współczesnej Musica Moderna w Akademii Muzycznej w Łodzi, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Koncertowała w Czechach, Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech, na Białorusi i w Stanach Zjednoczonych. Zapraszana w charakterze wykładowcy – akompaniatora na kursy liczne  muzyczne: Zimowe Warsztaty Fletowe w Szczawnie-Zdroju, Zimowe Kursy Wokalne w Dusznikach-Zdroju, Kursy Interpretacji Muzyki Oratoryjnej w ramach Wratislavii Cantans oraz Wrześniowe Kursy Wokalne w AMKL we Wrocławiu. Jest laureatką wielu wyróżnień za akompaniament na konkursach wokalnych, skrzypcowych i fletowych. W charakterze pianisty konkursowego była zapraszana na Międzynarodowe Konkursy Wokalne im. H. Halskiej-Fijałkowskiej we Wrocławiu, Konkurs Wokalny Vox Populi w Jeleniej Górze oraz VII Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. J. Kiepury w Krynicy-Zdroju. Obecnie pracuje jako korepetytor na Wydziale Wokalnym macierzystej uczelni oraz akompaniator i nauczyciel fortepianu w PSM I st. w Jeleniej Górze.

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.