Na poligonie w Nowej Dębie w powiecie tarnobrzeskim trwają wspólne ćwiczenia wojsk polki i USA. Nasz kraj reprezentuje 18 Dywizja Piechoty Zmechanizowanej. Amerykanie to legendarna Śmierć z Przestworzy.

Polska jednostka określana jest mianem Żelaznej Dywizji. Amerykańska 82 Dywizja Powietrznodesantowa ma dużo „mocniejszy” przydomek. Nazywana jest Śmiercią z Przestworzy. To określenie wzięło się z tego, że często żołnierze tej jednostki na terytorium wroga dostają się, skacząc ze spadochronem, a wspomniane określenie jest ich zawołaniem bojowym.

Amerykanie przyjechali do Polski na początku lutego – jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie. Przylot żołnierzy z USA był częścią wzmocnienia wschodniej flanki NATO i pokazaniem Rosji, że Amerykanie są w stanie bardzo szybko przerzucić do Polski kilka tysięcy wojskowych i tony sprzętu.

82 Dywizja Powietrznodesantowa powstała jeszcze w czasach I wojny światowej i brała udział we wszystkich najpoważniejszych konfliktach zbrojnych USA. Jej znakiem jest litera „A” od hasła „All American”, czyli wojsko wszystkich Amerykanów.

Amerykanie ćwiczą właśnie z polskimi żołnierzami na poligonie na Podkarpaciu. Ćwiczą m.in. strzelanie przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Spike-LR. Manewry mają na celu dopięcie współpracy między oddziałami na ostatni guzik.

W ćwiczeniach biorą też czołgi Leopard 2A5 i moździerze kołowe Rak. Nad głowami latają śmigłowce transportowe US Army CH-47 Chinook.

News4Media/fot. 18 Dywizja Piechoty Zmechanizowanej

1 Komentarz

  1. „wojsk polki i USA” – naprawdę powinniście się wstydzić publikacji takiego dziaderstwa…

Napisz komentarz


Masz ciekawą sprawę? Czekam na info!

Portal

Zgłoś za pomocą formularza.